Jeszcze tej nocy temperatury spadały do -17 stopni C. Ale od przyszłego tygodnia synoptycy zapowiadają poważne ocieplenie. Przypomnimy sobie ciepłą jesień, jaka gościła jeszcze miesiąc temu.

W przyszłym tygodniu termometry pokażą nawet 15 stopni C. (ventusky)

Ostatniej nocy między innymi w Poroninie zanotowano aż –17 stopni. Na pozostałym obszarze Polski także mroźno: na krańcach południowych o poranku termometry pokazywały średnio –10 stopni. Tak niskie temperatury to efekt spływu arktycznej masy powietrza oraz bezchmurnego nieba, które powoduje natychmiastowe wyparowanie cieplejszego (lżejszego powietrza zgromadzonego w ciągu dnia. Takie zjawisko nosi nazwę radiacji.

Przed nami jeszcze dwie noce z większymi spadkami temperatur. Polska znajduje się pomiędzy wyżem znad Białorusi a bardzo głębokim niżem atlantyckim, jednak to wyż jeszcze kształtuje pogodę nad Polską sprowadzając nam zimne powietrze a także większe spadki temperatury.

Ponieważ różnica ciśnienia pomiędzy wschodnią a zachodnią Europą jest znaczna, dokucza nam silniejszy wiatr, który obniża temperaturę odczuwalną do nawet –15 stopni. Sytuacja już niebawem zacznie się zmieniać.

Nadchodzi ocieplenie

Wszyscy ci, którzy liczą na połączeniu mrozu i śniegu muszą obejść się smakiem. Przed nami widać ocieplenie. Wyż stacjonujący obecnie nad Białorusią odsunie się w kierunku Rosji, ustępując napierającym niżom atlantyckim.

Niemal natychmiast zmieni się kierunek mas powietrza, a mianowicie zacznie wiać z południowego zachodu i zachodu. Piękna pogoda ustąpi pochmurnej i mokrej aurze. Pierwsza strefa opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem i śniegu spodziewana jest nocą z piątku na sobotę. Niewykluczona jest gołoledź oraz chwilowe zabielenie krajobrazów w Polsce zachodniej.

Mróz pozostanie z mieszkańcami wschodnich i centralnych regionów kraju. Kolejna strefa opadów związana z frontem atmosferycznym spodziewana jest nocą z niedzieli na poniedziałek.

W przyszłym tygodniu zamiast mrozu lokalnie na zachodzie i południu kraju ujrzymy nawet +10 stopni, a w środku tygodnia modele sugerują nawet 15 kresek na plusie.

Zimy póki co nie widać. Niedługo okazać się może, że śnieg zimą ujrzymy jedynie na starych fotografiach.

źródło: wp.pl