Podrożeje nawet woda. Nowa ustawa PiS odbije się na kieszeniach Polaków

Woda będzie droższa? Jest to możliwe, a wszystko przez nową ustawę wprowadzoną przez Ministerstwo Finansów. Taka zmiana z pewnością mocno odbije się na kieszeniach Polaków.

Woda jest najbardziej potrzebnym składnikiem każdego obszaru ludzkiego życia i gospodarki. Nawet lekkie podwyżki jej ceny sprawią, że podrożeje absolutnie wszystko inne.

Eksperci z Konfederacji Lewiatan wskazują na pewną nieścisłość w nowych przepisach, które mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje. Ich zdaniem Ministerstwo Finansów nie doprecyzowało zmian, które ma zamiar wprowadzić w nowej matrycy VAT, a konsekwencją tego jest możliwość, że woda „wskoczy” na wyższy podatek VAT.

Zmiana matrycy VAT – z czym to się wiąże?

Obecnie woda dostarczana do polskich domów objęta jest stawką 8 proc. podatku VAT. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stwierdziło, odnosząc się nowych przepisów, że jeśli woda nie znalazła się tam w kategorii objętej 8-procentowym VAT to automatycznie zostanie objęta podatkiem w wysokości 23 proc.

Takie rozwiązanie oznaczałoby drastyczny wzrost cen wody. Resort finansów podkreślił jednak, że stawka oprocentowania wody pozostanie na niezmienionym poziomie. Na tę dwuznaczność wskazują przedsiębiorcy, apelując o doprecyzowanie przepisów, gdyż owa „luka” w prawie może mieć katastrofalne skutki w przyszłości.

Krytyką objęty został również pomysł objęcia oddzielną stawką podatku dystrybucji i samego towaru w postaci wody.

Woda jednak nie podrożeje?

Ministerstwo uspokaja Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek poinformował opinię publiczną:

– Intencją w nowej matrycy VAT od samego początku było utrzymanie 8-procentowej stawki podatku VAT na wodę dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych.

Chodzi tu o usługi związane jedynie z dostarczaniem wody przez sieci wodociągowe. Jednak jak tłumaczy rzecznik:

– Po dodatkowej analizie sprawy zdecydowano, wyłącznie w celu doprecyzowania przyjętego założenia utrzymania status-quo w tym obszarze, o uzupełnieniu projektowanego załącznika nr 3 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów i usług objętych stawką 8 proc. o towar w postaci wody, dostarczanej za pośrednictwem sieci wodociągowych, cysternami i innymi środkami transportu – słyszymy.

To niedoprecyzowanie wzbudziło niemały odzew nie tylko ze strony przedsiębiorców. Pojawiają się pytania, skąd to niedopatrzenie. Nie sposób w takim wypadku nie zadać pytania, czy jeśli społeczeństwo nie wychwyciłoby tej niejasności, stawka VAT za wodę by wzrosła?

Od kilku lat polskie wodociągi są w rękach jednej z izraelskich firm, co oznacza, że Polski rząd nie ma już zbyt wielkiego wpływu na jej ceny. Czy ta sytuacja jest pierwszym symptomem tego, że podwyżki prędzej czy później staną się faktem?

źródło: pikio.pl