Pilny alarm IMGW na wtorek. Mieszkańcy tych województw powinni zostać w domu, będzie wyjątkowo niebezpiecznie

TVN ostrzega przed nadzwyczaj trudnymi warunkami pogodowymi, które pojawią się w najbliższym tygodniu. W poniedziałek przez Polskę przetoczą się burze z obfitymi opadami deszczu, ale to we wtorek będzie wyjątkowo niebezpiecznie. Ci, którzy mogą zdecydowanie powinni pozostać w bezpiecznych domach. Telewizja przekazała pilny alarm IMGW.

TVN podało informacje pogodowe dla kraju. W poniedziałek w niemal całej Polsce pojawią się burze, a także gdzieniegdzie porywiste wiatry. Najgorzej jednak będzie we wtorek.

W ostatnich dniach temperatura w kraju utrzymywała się na dość wysokim poziomie. Było na tyle ciepło, aby w krótkich podkoszulkach spacerować po parkach i lasach. W przyszłym tygodniu pogoda nie będzie sprzyjała tego rodzaju aktywnościom. Nadciągają burze, a także obfite opady deszczu.

W poniedziałek po południu temperatura w całym kraju będzie oscylować w granicach od 20 do nawet 26 st. Celsjusza w Rzeszowie. W całym kraju będzie burzowo i będzie padał deszcz. Szczególnie warto wymienić miasta takie jak Warszawa, Bydgoszcz i Kraków, gdzie przewidywane są burze z piorunami. Warto więc zachować ostrożność. Na terenie woj. lubelskiego, łódzkiego i śląskiego, a także mazowieckiego może pojawić się grad.

We wtorek sytuacja dramatycznie się pogorszy
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie. Szczególnie niebezpiecznie ma być na południu Polski, a konkretnie w woj. podkarpackim i małopolskim, gdzie prawdopodobnie pojawi się grad.

W podanych lokalizacjach możliwy jest także wiatr, który może osiągnąć prędkość do 100 km/h, co jest obarczone dużym ryzykiem niebezpieczeństw. I tutaj meteorolodzy zalecają ostrożność, a także pozostanie w domu – o ile jest taka możliwość.

Niewykluczone, że IMGW wyda kolejne alerty niebezpieczeństwa – także dla innych województw. Pierwszego stopnia ze względu na burze z piorunami, obfite deszcze, a także możliwe opady gradu, które gdzieniegdzie pojawią się we wtorek, mogą dotyczyć także woj. opolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, a także lubelskiego.

źródło: pikio.pl