Paweł Pawlikowski z nagrodą w Cannes. Piotr Gliński składa gratulacje

Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes. Gratulacje płyną z całego świata w tym również od wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Nie było w historii polskiego kina reżysera, który odniósłby taki sukces. Najpierw Oscar za „Idę” dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, teraz nagroda za najlepszą reżyserię filmu „Zimna wojna” w Cannes. Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes

Minister zaznaczył na Twitterze, że „gratulacje należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła”. „Film do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę Festiwalu w Cannes, co samo w sobie jest dużym osiągnięciem” – czytamy w internetowym wpisie.

Gliński dodał, że twórcy filmu otrzymali dotacje od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polityk podziękował im również za „godne reprezentowanie Polski”.

„Czarna lista” według Pawlikowskiego

Przypomnijmy, że ostatnio wokół Pawła Pawlikowskiego i Piotra Glińskiego rozpętała się medialna burza. Wszystko przez wywiad reżysera w Cannes z francuską agencją prasową. Polak miał wówczas powiedzieć, że niektórzy twórcy nie są wspierani przez media i instytucje rządowe.

– Jest teraz czarna lista książek, reżyserów teatralnych i filmowców, którzy nie mogą być wspierani przez agencje rządowe. Mam zaszczyt być na tej liście – wyznał Pawlikowski.

Do słów artysty odniósł się Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityk zabrał głos na Twitterze.

– W związku z wywiadem P. Pawlikowskiego w Cannes, informuję, że w Polsce nie ma żadnej czarnej listy artystów, a minister kultury nigdy p. Pawlikowskiego o nic nie oskarżał. W Polsce jest pełna wolność twórcza. Życzę polskim artystom sukcesów w Cannes i nie tylko.

Paweł Pawlikowski odniósł się do wypowiedzi, która miała rzekomo paść z jego ust. Reżyser sprostował medialne doniesienia.