Oto kandydat na prezydenta Gdańska „Jestem bezrobotny, mam wykształcenie podstawowe”

Po morderstwie Pawła Adamowicza największe partie zgodnie postanowiły, że przyspieszone wybory w Gdańsku odbędą się bez ich udziału. Przeciwko zastępującej dotychczas Adamowicza Aleksandrze Dulkiewicz nie będą wystawieni kontrkandydaci, ale nie oznacza to, że ta ostania nie będzie miała z kim się mierzyć. Do rywalizacji o urząd prezydenta miasta przystępują kolejni kandydaci, których można określić jako egzotycznych. Ostatnim jest Andrzej Kania.

Sylwetkę najświeższego kandydata przybliża Gazeta Wyborcza. – Zarejestruję komitet wyborczy partii Alternatywa Społeczna. Chcę reprezentować zwykłych ludzi, gdańszczan, którzy osiągają niskie dochody – mówi dziennikarzom Andrzej Kania. Kim jest najnowszy kontrkandydat Aleksandry Dulkiewicz?

Kania deklaruje, że ma wykształcenie podstawowe i obecnie jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Zajmuje się prowadzeniem portalu gdanski24.pl. W mediach społecznościowych, gdzie jest bardzo aktywny, zamieścił już pierwsze oświadczenie. Napisał, że „jeśli złamie dowolną z obietnic wyborczych (…) zmienię poglądy polityczne, to sam zrezygnuję i zwrócę wszystkie pieniądze, jakie zarobiłem podczas sprawowania urzędu, oraz nigdy już nie będę się ubiegał o żaden urząd”. Co jeszcze wiadomo o Kani?

Na swojej stronie przedstawia się jak „Tramway, czyli Tramwaj”. Określa siebie jako „prawicowego anarchistę”. W nagrywanych przez siebie filmikach ostro krytykuje polityków, ale część z nich może liczyć na wsparcie Andrzeja Kani. Chodzi m.in. o Magdalenę Srokę z Porozumienia Jarosława Gowina, która po ostatnich wyborach została radną PiS w sejmiku woj. pomorskiego.

Poza Andrzejem Kanią o Gdańsk chcą zawalczyć wnuk legendarnej działaczki „Solidarności” Anny Walentynowicz i Grzegorz Braun, który ubiegał się już bez powodzenia o urząd prezydenta Polski oraz Aleksandra Dulkiewicz. Przedterminowe wybory odbędą się w 3 marca br.

Andrzej Kania

Aleksandra Dulkiewicz

Andrzej Kania

Paweł Adamowicz

źródło: fakt.pl