IMGW nie ma dobrych wiadomości. Kolejny raz wydaje ostrzeżenia przed złymi warunkami atmosferycznymi. Długi weekend minie pod znakiem złej pogody. Oczekiwane są burze i grad.

IMGW po raz kolejny przekazało niepokojący raport o warunkach pogodowych, jakie czekają nas przez najbliższe dni. Kolejny raz wiadomości nie są dobre. Choć przez ostatnie miesiące już można było przyzwyczaić się do trudnych warunków atmosferycznych, to wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy końca silnych burz i gwałtownych wichur. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Najbliższe dni miną pod znakiem złej pogody.

Raport IMGW – pogoda nie będzie łaskawa
Czego można się spodziewać w długi weekend? Osoby, które zaplanowały na ten czas urlop, może spotkać niemiłe zaskoczenie. Nad prawie całym krajem przejdą burze.

– Wysokość opadów w czasie burzy wyniesie od trzydziestu do czterdziestu milimetrów, prędkość wiatru do dziewięćdziesięciu kilometrów na godzinę – cytuje Szymona Ogórka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej portal RMF24. To jednak nie wszystkie złe wiadomości, jakie mają dla nas synoptycy. Prognozy wskazują, że czekają nas opady gradu. Jego średnica może liczyć nawet do czterech centymetrów, także nie będzie to łagodny opad. Burze mają, według zapowiedzi, przyjść po południu i wieczorem.

Jakie czekają nas temperatury? Najcieplej będzie w zachodnich regionach Polski. Termometry pokażą od 28 do 31 stopni Celsjusza. Chłodniej na południu – tam temperatura wyniesie 25 stopni.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia niemal w całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami. Na wysokie temperatury powinni uważać mieszkańcy województw: lubuskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Z kolei ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują w zasadzie w całym kraju. Spodziewane są burze z opadami deszczu sięgającymi nawet do 40 litrów na metr kwadratowy oraz wiatr, wiejący w porywach nawet do 90 km/h.

W piątek nie będzie lepiej. Ten dzień także minie pod znakiem trudnych warunków atmosferycznych. Najgorsze warunki będą panować w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i opolskim. Tam można spodziewać się ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami. Przewidywana ilość opadów do 15-25 litrów na metr kwadratowy, a prędkość wiatru może wynieść do 70 km/h. Także tego dnia spodziewany jest grad. Nie wydaje się, by pogoda miała ulec znaczącej poprawie w weekend.

źródło: pikio.pl