Olej kokosowy trucizną. Czy olej kokosowy na pewno jest tak groźny dla zdrowia, jak dziś słyszymy

Okrzyknięty superfoodem i najzdrowszym olejem na świecie. Dziś nazwany czystą trucizną. Czy olej kokosowy na pewno jest tak groźny dla zdrowia, jak dziś słyszymy?

Olej kokosowy to „czysta trucizna”. To jeden z najgorszych produktów spożywczych – twierdzi prof. Karin Michels z Uniwersytetu Harvarda. Jej wykład „Olej kokosowy i inne błędy żywieniowe”, choć trwa 50 minut, już obejrzało na Youtube’ie ponad milion osób.

I wywołał burzę, jakiej mało kto się spodziewał. Rozgorzała dyskusja, czy prof. Michels ma rzeczywiście rację. Czy naprawdę należy zrezygnować z oleju kokosowego?

Głosu prof. Michels nie można zignorować, bo jest ona dyrektorem Instytutu Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów Uniwersytetu we Fryburgu i profesorem w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda. Problemami żywienia zajmuje się od lat i jak wielu ekspertów w tej dziedzinie śledzi piorunującą i zaskakującą karierę oleju kokosowego.

Dziś trudno ustalić, kto pierwszy i kiedy uznał, że olej kokosowy to niemal panaceum, które wyleczy większość chorób, wzmocni organizm, a nawet odmłodzi i upiększy. Może wystarczyło jedno niewielkie badanie z początku lat 2000, które dowiodło, że osoby zastępujące tym olejem inne tłuszcze szybko chudną.

A może modę na niego rozkręciły gwiazdy Hollywood, które w wywiadach wielokrotnie powtarzały, że bez tłuszczu z kokosa nie wyobrażają sobie życia, bo to on zapewnia im świetną sylwetkę i zdrowie.

Angelina Jolie wyznała, że olej kokosowy zjada codziennie na śniadanie z płatkami zbożowymi, Miranda Kerr australijska modelka dodaje go do sałatek, na nim też gotuje, a Jillian Michaels, amerykańska trenerka osobista na oleju kokosowym smaży potrawy.

Olej kokosowy szybko pokochali zwolennicy diety bezmięsnej, którzy używają go zamiast masła do pieczenia ciast i przyrządzania najróżniejszych deserów – od czekolady, po koktajle i sosy. Produkt ten nadaje bowiem potrawom charakterystyczny smak i konsystencję. I zawiera witaminy z grupy B, których często brakuje weganom i wegetarianom.

Zwolenników oleju kokosowego przybywało wraz z rosnącą liczbą badań, w których naukowcy dowodzili, że należy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, które są obecne w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, np. w maśle, żółtym serze i jajkach.

Związki te są winne zawałów serca i udarów mózgu, bo podnoszą poziom złego cholesterolu. Zamiast nich uczeni zalecali jeść oleje uzyskiwane z roślin, bo w nich znajdują się kwasy tłuszczowe nienasycone, które obniżają poziom złego cholesterolu, a ponoszą stężenie dobrego. Za taki dobroczynny tłuszczy uznali przede wszystkim oliwę z oliwek i olej rzepakowy. Oleju kokosowego nie wymieniali.

W świat poszła jednak informacja, że skoro olej kokosowy pochodzi z roślin, także musi być zdrowy. Badania jednak przeczyły takiemu rozumowaniu.

Wykazano, że w oleju kokosowym jest około półtora razy więcej nasyconych kwasów tłuszczowych niż w maśle, dwa więcej niż w smalcu, a niemal trzy razy więcej niż w tłuszczu gęsim. Olej ten należy więc do jednych z najmniej zdrowych źródeł tłuszczu.

Najnowsze wyniki badań namieszały jednak sporo w naszej wiedzy na temat wpływu tłuszczy na organizm człowieka. Wynika z nich, że nasycone kwasy tłuszczowe wcale nie są takie złe, jak się powszechnie uważa.

Osoby, które regularnie jedzą produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, m.in. sery i mleko, wcale nie są bardziej zagrożone śmiercią z powodu zawału serca, udaru mózgu lub innych incydentów sercowo-naczyniowych niż ludzie, którzy unikają tych produktów – twierdzą autorzy publikacji, która ukazała się w lipcu tego roku w czasopiśmie medycznym „American Journal of Clinical Nutrition”.

Badanie to można by zlekceważyć, bo objęło ono niespełna 3 tys. osób, ale do podobnych wniosków doszedł międzynarodowy zespół uczonych, który przeanalizował styl życia 135 tys. osób w 18 krajach.

Naukowcy ci wykazali, że jedzenie dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych wcale nie grozi przedwczesną śmiercią. Szczegóły tego badania zostały opublikowane w ubiegłym roku w czasopiśmie „Lancet”.

Może więc olej kokosowy nie jest taką trucizną, jak przekonuje dr Michels? Nawet jeśli dalsze badania wykażą, że od czasu do czasu można nim urozmaicać dietę, to jedno jest pewne – są tańsze i zdrowsze tłuszcze roślinne. I lepiej po nie sięgać, niż po modny olej z dalekich stron.