We Francji podczas upałów w piątek padają rekordy temperatur. Na razie najwyższy odnotowano w Gallargues-le-Montueux – termometry wskazały tam 45,9 st. C.

We Francji 28 czerwca po południu pobity został rekord temperatury odnotowanej w kraju. Przypomnijmy, wcześniejszy rekord, ustanowiony w czasie fali upałów w 2003 roku, wynosił 44,1 st. C.

W piątek 28 czerwca 2019 r. najpierw w miejscowości Carpentras na południu (region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) termometry przed godz. 14.00 wskazały 44,3 st. Celsjusza – informowała agencja AFP. Ledwo francuskie media poinformowały o rekordzie z Carpentras, w godzinę później (około 15.00) w Villevieille (region Oksytania) padło 45.1 st. C. Szybko okazało się, że było jeszcze cieplejsze miejsce. Około godziny 16.00 gruchnęła wieść, że w Gallargues-le-Montueux (południowa Francja, region Oksytania) termometry wskazały 45,8 st. Celsjusza, bijąc ustanowiony wcześniej rekord.

Chwilę później spłynęła informacja od Meteo France, że w Gallargues-le-Montueux było 45,9 st. C. Meteo France sprecyzowało, że najgoręcej było w piątek w następujących miejscach:

45,9 st. C Gallargues-le-Montueux
45,1 st. C Villevieille
44,3 st. à Carpentras
44,4 st. à Nîmes-Courbessac
44,3 st. Moules-et-Baucels
To jeszcze może nie być koniec rekordów – ostrzegają służby meteo! Na ostateczne wartości trzeba poczekać do końca dnia.

Upały we Francji. Nad Loarą zmarły trzy osoby

W zasadzie cała Francja od kilku dni walczy z upałami, już wcześniej zapowiadano tam wysokie temperatury. Z powodu upałów zmarły tam trzy osoby, a w części regionów obowiązuje stan wyjątkowy w związku z suszą. W Paryżu np. otwarto dodatkowe baseny, odwołano też egzaminy w szkołach.

Wysokie temperatury odnotowywane są w całej Europie – od kilku dni nad Starym Kontynentem szaleje gorące powietrze znad Sahary. Efekt jest jeden: we Francji i Hiszpanii termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza w wielu miejscach.

źródło: wiadomosci.gazeta.pl