Comiesięczny dodatek 500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych – takie zapowiedzi powróciły w czasie weekendowej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. W tym tygodniu rząd Mateusza Morawieckiego ma zająć się projektem ustawy dotyczącego wprowadzenia nowego 500 plus – informuje 300polityka.pl. Szef rządu zdradził też możliwy termin realizacji 500 plus dla niepełnosprawnych.

500 plus dla niepełnosprawnych jeszcze w tym roku?
Jeszcze w maju br. na konwencji Prawa i Sprawiedliwości odbywającej się w Krakowie, prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki obiecali nowe świadczenie do „piątki PiS”. Biorąc pod uwagę złą sytuację osób niepełnosprawnych, wypłacane ma zostać, wzorem „500 plus” dla dzieci, podobne świadczenie dla inwalidów. W miniony weekend temat 500 plus dla niepełnosprawnych powrócił na konwencji programowej PiS na Śląsku.

– Chcemy, żeby już tej jesieni również był wdrożony ten projekt [500 plus dla niepełnosprawnych – red.] dla tych najbardziej poszkodowanych przez los, dla około pół miliona osób. To osoby, które są zupełnie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania, pracowania. Są osobami, które potrzebują najbardziej pomocy ze strony państwa – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z 300polityka.pl.

Szef rządu dopytywany przez serwis czy akceptacja projektu przez Radę Ministrów może nastąpić w najbliższych dniach, odpowiedział: – Tak, jak najbardziej. Będziemy pracować nad tym teraz na Radzie Ministrów i mam nadzieję, że się uda to zrobić jak najszybciej, jeszcze tej jesieni. Krótko mówiąc, we wrześniu musi być domknięty proces legislacyjny.

Kto otrzyma nowe 500 plus?
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych miałoby być przyznawane pełnoletnim osobom z orzeczeniem o całkowitej niepełnosprawności, które nie mogą prowadzić życia samodzielnie. Zdaniem premiera te osoby są pozbawione szeregu dodatków w obecnym systemie opieki i 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby to w pewien sposób wynagrodzić. Jest jednak warunek, które należy spełnić. Pieniądze dostaną ci, którzy „nie mają orzeczonej renty z tytułu niepełnosprawności lub emerytury”.

Kiedy wypłata świadczenia?
Zgodnie ze słowami szefa rządu 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby być stałym dodatkiem przyznawanym co miesiąc dorosłym osobom niepełnosprawnym. Świadczenie miałoby wejść w życiu już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Skąd pieniądze na 500 plus dla niepełnosprawnych?
500 zł dodatku ma kosztować budżet państwa 3 mld zł rocznie – poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Pojawia się pytanie – skąd rząd weźmie środki na wypłatę kolejnego stałego dodatku? Premier Morawiecki wskazał, że rząd planuje finansować świadczenie z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł. Drugim źródłem ma być podatek od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy – według prognoz rządu – mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

źródło: superbiz.se.pl