Nowa metoda leczenia raka w Polsce. To może być przełom w leczeniu nowotworu? Wielka szansa dla kobiet

Nowotwór jajnika to straszna diagnoza, którą codziennie w polskich szpitalach słyszą setki pacjentek. W zależności od stopnia zaawansowania może to być dla nich wyrok. Istnieje jednak metoda, która jest nadzieją i szansą dla wszystkich chorych.

Nowotwór jajnika może zostać pokonany. Lekarze coraz chętniej stosują nowe metody leczenia, które dają nadzieję wszystkim pacjentkom. Jeden z najnowszych sposobów, pochodzący z zachodu, właśnie wdrożony został przez polski szpital i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości może uratować setki tysięcy chorych. Chodzi o HIPEC, czyli tzw. „ciepłą chemię”.

Nowotwór jajnika może zostać uleczony nawet w bardzo zaawansowanym stadium

Jak się okazuje, zaawansowane stadium raka jajnika nie musi wcale oznaczać najgorszego. Nawet w tak dramatycznym stadium choroby, niektórym pacjentkom można jeszcze pomóc. Nowe lekarstwo, a konkretnie HIPEC, czyli tzw. „ciepła chemia”, pojawiła się po raz pierwszy w USA. To właśnie tam uczył się jej jeden z polskich onkologów, który teraz z powodzeniem stosuje metodę także w Polsce.

Metoda polega na wlewaniu kilku litrów cisplatyny, czyli związku, który niszczy komórki nowotworowe. Płyn zostaje przetransportowany do guza, a następnie chemia zaczyna atakować nowotwór, który pod wpływem gorącej cieczy rozpada się. Więcej o metodzie opowiedział onkolog Paweł Knapp, który leczenie wdraża w Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Jak twierdzą naukowcy – metoda jest „obiecująca”.

To może być przełom w leczeniu nowotworu?
– Podgrzanie powoduje, że otwierają się naczynia krwionośne, a jest to jeden z głównych mechanizmów, dzięki którym nowotwór nabiera swojej złośliwości, więc otworzenie naczyń, penetracja leku do nich i roznoszenie gorącego leku po komórkach nowotworowych, powoduje, że wyniki leczenia są naprawdę bardzo, bardzo obiecujące – wyznał w rozmowie z „TVP Info”.

Jak stwierdzają eksperci – takie leczenie może znacznie przedłużyć życie osoby chorej. W mniej zaawansowanych stadiach kobiety mogą nawet zostać całkowicie wyleczone z nowotworu, daje to więc nadzieję na normalne życie dla tysięcy chorych.

źródło: pikio.pl