Podczas gorącej debaty sejmowej nad nowymi przepisami dotyczącymi Straży Marszałkowskiej, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki miał nazwać posła PO Sławomira Nitrasa „pajacem”. Sprawa trafiła do komisji etyki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Terlecki został przez nią ukarany.

Nitras podczas przemówienia ostro krytykował nowe przepisy. – Straż Marszałkowska nie chce wynosić Polaków, nie chce bić Polaków – mówił. Gdy zszedł z mównicy, poinformował marszałka Marka Kuchcińskiego, że wicemarszałek Terlecki nazwał go „pajacem”. Komentarz Nitrasa słyszymy na poniższym nagraniu. Nie słychać jednak na nim słów Terleckiego.

Z wnioskiem o ukaranie wicemarszałka Terleckiego wystąpiła do sejmowej komisji etyki Nowoczesna. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że na środowym posiedzeniu jej członkowie podjęli decyzję o zwróceniu uwagi Terleckiemu.

– To sformułowanie jest w ogóle naganne. Zupełnie nie przystoi marszałkowi zwracać się tak do parlamentarzysty, szczególnie z opozycji – bo to dodatkowo wzmacnia emocje. Od marszałka należy wymagać trochę więcej – powiedział PAP jeden z członków komisji etyki.

Wicemarszałek Sejmu ma dwa tygodnie na odwołanie sie od decyzji komisji. Jeśli tego nie uczyni, uchwała zostanie podana do publicznej wiadomości.

Komisja etyki, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła zasad etyki poselskiej, może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić posłowi upomnienia lub udzielić nagany.