Żona najsłynniejszego działacza opozycji antykomunistycznej domaga się docenienia jej wkładu w walkę z władzami PRL. Danuta Wałęsa, żona byłego prezydenta Lecha Wałęsy złożyła wniosek o przyznanie jej statusu działacza opozycji antykomunistycznej. W swoich działaniach znalazła bardzo nieoczekiwanego sojusznika!

Danuta Wałęsa chce przyznania statusu działacza opozycji antykomunistycznej – informuje portal wpolityce.pl. Sprawa nie jest jednak prosta, bo aby go uzyskać, niezbędne jest spełnienie jasno określonych warunków. Chodzi m.in. o wykazanie przynajmniej 30-dniowego aresztu w okresie PRL, internowanie lub bycie wyrzuconym z pracy przez politykę.

Wniosek żony byłej głowy państwa trafił już do Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. To konsekwencja niespełnienia wspomnianych wcześniej wymogów formalnych, które początkowo sprawdza się w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Przed Danutą Wałęsą nikt jednak nie zamyka drzwi. Przeciwnie. Jeśli okaże się, że złożone przez nią dokumenty są potwierdzone w odpowiedni sposób, droga do uzyskania pożądanego statusu będzie otwarta. Co więcej, żona Wałęsy zyskała w swoich staraniach bardzo nieoczywistego sojusznika!

„Akurat jej się to należy! Naprawdę! Sporo poświęcenia i cierpień – niezależnie od wszystkich innych kontekstów. No i agentką SB nigdy nie była!” – napisał na Twitterze Sławomir Cenckiewicz. Historyk od lat znany jest jako zdecydowany przeciwnik Lecha Wałęsy, jest również autorem bardzo krytycznej biografii byłego prezydenta. Czy takie wsparcie pomoże Danucie Wałęsie?

Gra jest warta świeczki, bo status opozycyjnego działacza to otwarta droga do uzyskania szeregu przywilejów. Chodzi m.in. o prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej oraz prawo do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej.

Żona byłego prezydenta chce statusu działacza opozycji

Historyk z IPN od lat wojuje z mężem, ale żonę zamierza wspierać!

– Akurat jej się to należy! Naprawdę! Sporo poświęcenia i cierpień – niezależnie od wszystkich innych kontekstów. No i agentką SB nigdy nie była!” – napisał na Twitterze Sławomir Cenckiewicz

źródło: fakt.pl