Nowotwór może powstać i rozwinąć się w naszym organizmie lub nie w zależności od szeregu zróżnicowanych czynników. Na niektóre z nich, jak choćby uwarunkowania genetyczne, nie mamy wpływu. Wciąż jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele w tej kwestii zależy od naszych codziennych nawyków. Niektóre z naszych codziennych czynności i przyzwyczajeń znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Ich wyeliminowanie lub też wprowadzenie do nich pewnych zmian mogą pomóc nam uniknąć choroby nowotworowej w przyszłości. Przedstawiamy rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać pod tym względem.

Nowotwór w różnej postaci każdego roku zabiera życie milionom chorych na całym świecie. Pomimo wielu lat badań i ogromnych środków zainwestowanych w walkę z nim, wciąż stanowi zagadkę dla współczesnej nauki. Zgromadzona dotąd wiedza umożliwia nam podjęcie leczenia, a przede wszystkim w miarę skuteczną profilaktykę.

To, czy nowotwór powstanie i rozwinie się w naszym organizmie, zależy od wielu kwestii. Wiadomo, że niemal wszystkie choroby nowotworowe mają związek z naszymi genami. Jeśli posiadamy w rodzinie osobę chorą na raka, musimy się liczyć z faktem, że i nas może spotkać ta tragedia.

Nie znaczy to jednak, że nie możemy na własną rękę ograniczać ryzyka wystąpienia u nas choroby nowotworowej. Wręcz przeciwnie, badania już niejednokrotnie wykazały związek pomiędzy zachorowaniami na raka a różnymi aspektami stylu życia, do jakiego przywykliśmy. Wystarczy wspomnieć tak oczywiste przykłady jak wpływ palenia tytoniu na zdrowie naszych płuc czy zagrożenie czerniakiem spowodowane zbyt długim pozostawaniem na słońcu.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe w przyszłości? Choć trudno w to uwierzyć, wiele naszych codziennych nawyków, zwyczajów i przyzwyczajeń wymaga wprowadzenia pewnych zmian lub nawet całkowitej eliminacji. Czasem może wydać się nam zabawne, a jednocześnie tragiczne, jak bardzo narażamy nasze zdrowie podczas pozornie niewinnych czynności, które wykonujemy każdego dnia.

Zapraszamy do naszej galerii, w której przedstawiliśmy codzienne nawyki, na które musimy zwrócić szczególną uwagę, aby w przyszłości mieć większą szansę na uniknięcie nowotworu. Wieloma przykładami z pewnością będziecie zaskoczeni.

Jedzenie zwęglonego mięsa


Wielu Polaków uwielbia grillowane mięso. Nie każdy jednak wie, że podczas opiekania mięsa na ruszcie musimy bardzo uważać.

Podczas grillowania powstają substancje chemiczne, które mogą uszkodzić nasze DNA, zwiększając ryzyko zachorowania na raka.

Picie wody z plastikowej butelki


Kilka lat temu uczeni z Uniwersytetu Floryda przeprowadzili eksperyment mający sprawdzić zagrożenia związane z korzystaniem z popularnych plastikowych butelek do picia wody. Pojemniki tego typu, pochodzące od 16 różnych producentów, pozostawiono na 4 tygodnie w temperaturze 70 st. C. W efekcie przezroczysty plastik zaczął wydzielać antymon oraz bisfenol. Obie substancje mogą powodować raka.

Choć potencjalna szkodliwość plastikowych butelek uznaje się wciąż za sprawę dyskusyjną, zaleca się zastąpić je butelkami szklanymi lub ceramicznymi.

Nocne zmiany


Badania opublikowane w “British Medical Journal” w 2013 roku wykazały, że nocne zmiany w pracy mogą mieć związek z zachorowaniami na raka piersi.

Praca zmianowa zakłóca nasz zegar biologiczny i gospodarkę hormonalną, przede wszystkim wydzielanie melatoniny. To sprzyja rozwojowi nowotworu.

Zasypianie z telefonem przy głowie


Według Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia zasypianie z telefonem w pobliżu głowy może mieć związek nie tylko z nowotworami, ale też takimi dolegliwościami jak bezsenność czy bezpłodność. Amerykańscy uczeni zalecają w związku z tym ograniczać stopień, w jakim jesteśmy wystawieni na działanie fal elektromagnetycznych, np. poprzez odłożenie komórki do innego pokoju na czas snu.

Zbyt częste prześwietlenia


Niektóre typy Roentgena, np. klatki piersiowej, mogą wiązać się z ryzykiem uszkodzenia DNA, którego skutkiem będzie rozwój nowotworu. Należy jednak zaznaczyć, że takie przypadki są niezwykle rzadkie. Raczej mało prawdopodobne, by zwykłe badania medyczne stały się przyczyną takiego uszkodzenia.

Nadmierne spożycie alkoholu


Czasem może nam się wydawać, że niewielkie ilości alkoholu nie są w stanie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Powszechnie wiadomo jednak, że napoje z procentami łatwo uzależniają.

Według American Cancer Society nadmierne spożycie alkoholu może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka gardła, wątroby, jelita i piersi.

Pranie


Pranie może mieć ładny zapach. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie substancje zawarte w barwnych detergentach są dobre dla naszego zdrowia.

Uczeni z Uniwersytetu Waszyngtońskiego odkryli, że po zastosowaniu pachnących detergentów z otworów wentylacyjnych pralek zaczęły wydzielać się dwie substancje uznawane za rakotwórcze. Ponieważ szkodliwe substancje mogą pozostawać na pranych ubraniach, lepiej nie suszyć ich w mieszkaniu.

źródło: pikio.pl