Najnowszy sondaż. Suweren uważa, że PiS zrobiło „skok na kasę”. Za uczciwszy uważa rząd PO-PSL

– Do polityki nie idzie się dla pieniędzy – powtarza jak mantrę od jakiegoś czasu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie współgra to jednak z opiniami, jakie wyrazili Polacy w sondażu dla Wirtualnej Polski. Co więcej, znacząca część badanych zarzuca partii władzy „skok na kasę”.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po aferze z nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło zapowiedział obniżenie poselskich uposażeń. To wtedy po raz kolejny użył sformułowania „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”, i – jak sam przypominał – mówił o tym jeszcze przed wyborami w 2015 roku.

Później, na początku lipca, powtórzył te słowa, zapowiadając, że osoby ze spółek skarbu państwa nie będą mogły kandydować z list PiS do wyborów samorządowych.

Sondaż. 56 proc. uważa, że PiS „zrobiło skok na kasę”

W sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski zapytano właśnie o stosunek Polaków do kilku kwestii odnoszących się do m.in. uczciwości rządu względem poprzedniego, ale też o to, czy PiS dokonało „skoku na kasę” w spółkach skarbu państwa.

Pierwsze stwierdzenie brzmiało: „Ludzie zajmujący się polityką robią to głównie dla pieniędzy”. Aż 83 proc. badanych zgodziło się z taką tezą (są to głosy „zdecydowanie” i „raczej się zgadzam”), a innego zdania było zaledwie 5 proc.

Jeszcze ciekawiej wygląda opinia Polaków na temat tego, czy PiS zrobiło „skok na kasę” w spółkach skarbu. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 56 proc. badanych, gdy 14 proc. było zdania odmiennego (przy 30 proc. odpowiedzi „trudno powiedzieć”).

Sondaż. 50 proc. osób zgadza się z pomysłem Kaczyńskiego

Z kolei 42 proc. zgadza się, a 44 proc. nie, ze sformułowaniem „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”. Pytano także o ocenę stwierdzenia, w którym wskazano, że to rząd Zjednoczonej Prawicy „jest uczciwszy” od PO-PSL. Zgodziło się z tym 35 proc. respondentów, a 39 proc. – nie.

Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika natomiast, że spory odsetek Polaków zgadza się z linią zaprezentowaną przez Jarosława Kaczyńskiego w sprawie samorządowców. Według 50 proc. badanych samorządowcy nie powinni zasiadać w spółkach skarbu państwa, a zaledwie 21 proc. nie widzi w tym problemu.

Badanie na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski przeprowadzono między 13 a 16 lipca tego roku na ogólnopolskiej próbie 1042 pełnoletnich osób, metodą CAWI (badania są prowadzone poprzez ankiety udostępniane drogą elektroniczną).