Na całym świecie żyje tylko 700 danieli mezopotamskich. W Zoo Wrocław urodziła się samica daniela mezopotamskiego. Zdjęcia

W stolicy Dolnego Śląska urodziła się samiczka daniela mezopotamskiego! Gatunek ten należy do zagrożonych. Na świecie jest ich tylko 700. W Polsce żyją wyłącznie we wrocławskim i łódzkim zoo. Zobaczcie, jak prezentuje się maluch.

Historia tego gatunku nadaje się do filmu. Przeżyły wojnę w Iranie, a do Izraela poleciały samolotem. – Poleciały 3 helikoptery z komandosami do rezerwatu, na terenie którego toczył się konflikt pomiędzy Irakiem a Iranem. W środku tych walk wywieziono stamtąd do Izraela 5 Danieli Mezopotamskich – opowiada Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Następnie daniele zostały przewiezione do Europy i rozmnożone. Dziś jest ich na starym kontynencie tylko 100.

W Polsce nie żyją na wolności. Można je oglądać wyłącznie w ogrodach zoologicznych we Wrocławiu i Łodzi. Od Daniela zwyczajnego różnią się tym, że są większe, ich poroże również jest bardziej okazałe i mają „dziką osobowość”.

– Są płochliwymi zwierzętami. Mają do nas ograniczony szacunek, nie pozwalają się bardzo zbliżać – mówi Łukasz Karolik, ich opiekun.

Mała samiczka urodziła się w czerwcu, aktualnie zaczyna brykać po wybiegu i oprócz mleka, skubać również trawę, towarzysząc stadu. Rodzinka liczy 5 danieli mezopotamskich. Swoim wyniosłym zachowaniem pokazują, że z daniela nikt nie zrobi Jelenia.

źródło: se.pl