To koniec. Adam Nawałka nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski! Zbigniew Boniek poinformował, że była koncepcja przedłużenia współpracy, ale wspólnie z trenerem uznali, że potrzebna jest nowa energia.

– Do 30 lipca trenerem jest Adam Nawałka. Później szukamy nowego selekcjonera – poinformował Zbigniew Boniek.

– Wszystko planowaliśmy, starannie przygotowywaliśmy się, a następnie była realizacja planów, który moim zdaniem były spełnione. Polska zrobiła duży krok do przodu. Godnie żegnam się z reprezentacją, ale mam satysfakcję, że wyciągnęliśmy reprezentację z odległych miejsc na wyżyny rankingów. To olbrzymi sukces, nie tylko mój, ale całego sztabu, który współpracował ze mną – powiedział Nawałka.

– Spotykamy się w smutnych okolicznościach. Mam na myśli ostatni mundial, ale jesteśmy na Stadionie Narodowym, który dostarczył nam sporo radości, zarówno nam trenerom, piłkarzom, działaczom i kibicom. To były fantastyczne chwile. (…) Popełniłem wiele błędów, które miały wpływ na naszą postawę, ale nie chcę dokładnie wchodzić w analizę. Nie trafiłem ze składem i trzeba sobie jasno powiedzieć, że byliśmy w trudnej sytuacji, wielu zawodników miało kłopoty zdrowotne lub z grą w klubie. Biorę odpowiedzialność za to co się wydarzyło na mistrzostwach świata. Pamiętam pierwsze powołania, kiedy były duże kontrowersje, ale miało to sens. Budowaliśmy mocną drużynę – przyznał.

– To było pięć bardzo intensywnych lat z bardzo dobrymi relacjami z zawodnikami. Mistrzostwa świata były ukoronowaniem naszej wspólnej pracy. Pewien etap się zakończył, formuła się wyczerpała i z pełną odpowiedzialnością podjąłem decyzję o rezygnacji. Rozmawialiśmy długo z prezesem i zawsze czułem wsparcie. Bez prezesa Bońka nie byłoby tych sukcesów – podsumował Adam Nawałka.

Co dalej z selekcjonerem? – W tej chwili chciałbym dokończyć raport po mistrzostwach i zostawić pełną dokumentację. Co będzie później, to dwa tygodnie wypoczynku i potem będę podejmował decyzję o dalszej przyszłości – mówił trener.

Adam Nawałka odchodzi z kadry po prawie 5 latach. Przejął ją w październiku 2013 roku po Waldemarze Fornaliku. I pod jego wodzą reprezentacja Polski zrobiła niesamowity krok. W eliminacjach do Euro 2016 po raz pierwszy w historii wygrała z Niemcami, oczywiście wywalczyła też awans do mistrzostw Europy. We Francji doszła do ćwierćfinału, przegrała dopiero z późniejszym mistrzem Europy Portugalią po rzutach karnych.
Polacy bez problemu awansowali też na mundial w Rosji. Tyle, że pomimo ogromnych oczekiwań, w mistrzostwach świata Biało-Czerwoni totalnie zawiedli. Przegrali 1:2 z Senegalem, 0:3 z Kolumbią, wygrali 1:0 z Japonią i zajęli ostatnie miejsce w grupie.