Ambasador USA Georgette Mosbacher oraz premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w gali z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską. Ambasador oraz szef polskiego rządu nie szczędzili sobie ciepłych słów.

– Więź pomiędzy Polską a USA jest więzią nierozerwalną. (…) Polscy żołnierze razem z Amerykanami byli gotowi umierać za wolność, za wolność o którą też walczyliście. Podziwiam Polskę za to, że byliście pierwszymi, którzy obalali żelazną kurtynę, przypomnieliście mi jakie jest znaczenie wolności – powiedziała Mosbacher podczas przemówienia.

Ambasador USA w Polsce podziękowała również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który – jak mówiła – „pracował bardzo ciężko, aby nasze relacje bilateralne były silne”. Premier nie pozostał dłużny i odpowiedział dyplomatce komplementami. – Znałem wielu ambasadorów Stanów Zjednoczonych jeszcze w poprzednich moich rolach różnych, ale wiem, jestem przekonany, że w osobie pani ambasador mamy wielką przyjaciółkę, wielkiego przyjaciela Polski. Przyjaciela, który chce swoim życiem, swoją działalnością dyplomatyczną zrobić wszystko, żeby tę polsko-amerykańską przyjaźń trwającą setki lat, przyjaźń, która jest tak fundamentalna dla przyszłości świata, żeby umacniać, cementować, ubogacać – stwierdził.

Jako przyjaciela Polski Morawiecki postrzega nie tylko samą Mosbacher, ale również całe Stany Zjednoczone. – Pamiętam, jak w latach 80. i 90. (XX wieku) budowaliśmy pierwsze kroki ku naszej wolności, to Ameryka była dla nas zawsze wielkim, wspaniałym przyjacielem – ocenił.

Do jeszcze wcześniejszych czasów nawiązał szef MSZ Jacek Czaputowicz. – Stany Zjednoczone były pierwszym państwem na świecie, które uznało państwo polskie, a tym samym – zainicjowało stosunki dyplomatyczne między naszymi krajami. (…) Dzisiejsze spotkanie jest więc szczególną okazją, aby po raz kolejny wyrazić wdzięczność i podziękować naszym amerykańskim przyjaciołom za wsparcie i pomoc, jakie od nich otrzymaliśmy w tamtych trudnych chwilach naszej historii i przez wszystkie lata wzajemnych stosunków – powiedział minister spraw zagranicznych.

źródło: wp.pl