Młodych kierowców przed egzaminem będą mogli szkolić rodzice. Wchodzą nowe przepisy

Młodzi kierowcy, którzy nie podeszli jeszcze do egzaminu i nie otrzymali prawa jazdy, będą mogli jeździć samochodem pod opieką rodziców. Ministerstwo Infrastruktury przekazało projekt zmian przepisów o kierujących pojazdami do Kancelarii Premiera – informuje RMF FM.

Przyszły kierowca będzie mógł przez rok prowadzić pojazd, ale pod czujnym okiem rodzica. Ministerstwo Infrastruktury rozważa wydłużenie okresu do dwóch lat.
Kandydat na młodego kierowcę będzie musiał spełnić szereg warunków: ukończone 17 lat, zakończone szkolenia praktyczne, zdane egzaminy wewnętrzne. Dopiero wtedy otrzyma on pozwolenie na prowadzenie samochodu pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego, posiadającego prawo jazdy co najmniej 5 lat.

Jak podaje RMF FM, ojazd, który będzie prowadził młody kierowca, ma być oznakowany. Nie będzie wymogu, by samochód został wyposażony w dodatkowy pedał hamulca i dodatkowe lusterka. Młodzi kierowcy będą mogli poruszać się tylko po drogach krajowych z zachowaniem odpowiedniej prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym, a 80 km/h poza terenem zabudowanym. Wprowadzony zostanie zakaz jazdy po autostradach i ekspresówkach.

Policja nie neguje tego pomysłu, by młodzi kierowcy szkolili swoją jazdę pod okiem rodziców. Z kolei eksperci m.in. z Federacji Szkół Nauki Jazdy zwracają uwagę na duże ryzyko i niweczenie ich pracy.