Hospicjum im. ks. Dutkiewicza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ukochał szczególnie i myślał o jego rozwoju. Razem z Fundacją Hospicyjną chcemy wypełniać testament prezydenta – powiedziała p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po śmierci Adamowicza na hospicjum zebrano już prawie milion złotych.

– Taka była wola rodziny pana prezydenta, żeby uroczystościom pogrzebowym towarzyszyła zbiórka środków na rzecz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Dlatego nie mogło mnie tu dziś zabraknąć – podkreśliła Dulkiewicz podczas konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu zbiórki na rzecz hospicjum prowadzonej w dniu pogrzebu tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Powiedziała, że dziękuje wszystkim, którzy wrzucili datki do puszek. – Dziękuję w imieniu rodziny pana prezydenta i własnym – dodała.

– To jest miejsce, które pan prezydent ukochał w sposób szczególny i z troską myślał o jego rozwoju. Razem z Fundacją Hospicyjną chcemy wypełniać testament pana prezydenta – mówiła Dulkiewicz. Wskazała, że w Gdańsku patrzą już dalej na możliwości rozwoju Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Prezes gdańskiej Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz poinformowała w środę, że na rzecz gdańskiego hospicjum uzbierano w sumie blisko 1 mln zł – do puszek w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz w wyniku innych zbiórek w ostatnim czasie. Podziękowała wszystkim za ten „dar serca”.

– Chciałabym bardzo serdeczne podziękować pani Magdalenie Adamowicz. Całym sercem jesteśmy z panią – powiedziała Janowicz.

Podziękowała także wolontariuszom, którzy zbierali środki – zarówno tym z Fundacji Hospicyjnej, jak i WOŚP. – Było to ok. 100 osób, które w chłodny dzień poświęciło wiele godzin i stało w wielu miejscach zbierając datki – mówiła.

Blisko 1 mln zł ze zbiórek zostanie przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego łagodzącego objawy bólu i przynoszącego chorym ulgę w znoszeniu objawów choroby, a także ułatwiającego prace zespołowi lekarzy i pielęgniarek. Wśród tego będą specjalistyczne lampy, asystory kaszlu, koncentratory tlenu, przenośne aparaty USG, iluminatory żył, specjalne obrotowe łóżka, a także samochód ze specjalną platformą służącą do wygodnego przewiezienia pacjenta. Część tej kwoty prawdopodobnie zostanie także przeznaczona na rzecz powstania Centrum Opieki Wyręczającej.

Gdańska Fundacja Hospicyjna opiekuje się ok. 1200 osobami. Istnieje od 15 lat.

Na potrzeby hospicjum uzbierano prawie milion złotych

Paweł Adamowicz został zamordowany

źródło: fakt.pl