Agata Duda jest bardzo powszechnie krytykowaną pierwszą damą. Przede wszystkim zarzuca się jej, że jako prezydentowa nie zabiera głosu w najważniejszych kwestiach dotyczących polskiego społeczeństwa. Jej bierność może wynikać z faktu, że tak naprawdę nigdy nie widziała się w roli małżonki prezydenta i czuje się z tym naprawdę źle.

Agata Duda pomimo kilku lat spędzonych w Pałacu Prezydenckim, ciągle czuje się w nim źle i niekomfortowo. Media dotarły do nieznanych faktów z życia prezydentowej, które nakreślają jej stosunek do życia pierwszej damy.

Agata Duda nie chce być pierwszą damą?

Jeszcze przed weekendem pojawiła się oficjalna informacja, że z Gabinetu Prezydenta odchodzi Dorota Skrzypek. Wicedyrektorka odpowiedzialna za oddział protokolarny była podobno bardzo dobrą przyjaciółką Agaty Dudy i tym samym jedną z niewielu osób w otoczeniu prezydenta, z którymi prezydentowa znalazła nić porozumienia.

Agata Duda miała zachęcać męża do zatrzymania Skrzypek na stanowisku, ale jej wpływ na prezydenta jest coraz mniejszy.

– Małżonka prezydenta ma twardy i zdecydowany charakter. Potrafi tupnąć nogą kiedy trzeba. Prezydent liczy się z jej zdaniem. No może liczył przez długi czas, od jakiegoś czasu woli spędzać czas w gronie swoich doradców, w szczególności Wojciecha Kolarskiego i szefa gabinetu Krzysztofa Szczerskiego – mówi anonimowy informator Wirtualnej Polski.

Ten twardy charakter miał się ujawnić podczas obchodów 135-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, w którym Agata Duda przez lata wykładała język niemiecki.

– Mówiła, że tęskni za swoją pracą. Pół żartem, pół serio mówiła, że wróci niedługo do uczniów – twierdzi anonimowy informator.

Przywiązanie do szkoły dało o sobie znać bezpośrednio w Pałacu Prezydenckim. W 2016 roku Andrzej Duda za namową żony zatrudnił na stanowisku ekspertki swojej kancelarii Bogusławę Chwastowską, nauczycielkę matematyki z tego samego LO.

– W czasach pracy w liceum obie panie łączyła wielka przyjaźń zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Razem organizowały m.in. wymiany uczniów naszej szkoły z placówką w Niemczech – podkreślił dyrektor krakowskiej placówki.

Kryzys prezydenckiej pary

Agata Duda podobno spędza najwięcej swojego czasu w Pałacu Prezydenckim właśnie z Bogusławą Chwastowską, nazywaną przez pracowników kancelarii „panią Bogusią”. Godziny upływają im na plotkowaniu przy kawie i wspominaniu starych czasów.

Ta znajomość jeszcze bardziej podkreśla tęsknotę Agaty Dudy za Krakowem. Prezydentowa często współpracuje z Chwastowską przy przeróżnych inicjatywach.

– To, że ściągnęła Krakuskę do pracy do Warszawy to nie przypadek – mówi informator WP.

Pierwsza dama ma również inicjować większość wyjazdów do Krakowa. Bardzo często zdarza się jej spędzać weekend u rodziny, czy znajomych w stolicy Małopolski.