Marek Magierowski odwołany. Nowym wiceministrem w MSZ Szymon Szymkowski vel Sęk

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych wprowadził zmiany w resorcie. Marek Magierowski przestał być podsekretarzem stanu w MSZ. Na jego miejsce powołano Szymona Szymkowskiego vel Sęk.

Szymon Szynkowski vel Sęk, poznański poseł PiS, został podsekretarzem stanu w MSZ. Będzie odpowiedzialny za sprawy związane z polityką europejską, polityką azjatycką oraz za dyplomację ekonomiczną – poinformował resort.

Na Twitterze informację podał też poseł Łukasz Schreiber.

Co wiadomo o nowym wiceministrze MSZ? Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Ma za sobą pracę jako asystent posła Jacka Tomczaka oraz eurodeputowanego Marcina Libickiego. Od 2006 do 2014 roku był radnym Poznania. Był też przewodniczącym klubu radnych PiS, a w 2015 roku został posłem.

Pracował komisjach sejmowych, między innymi w Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Jest też przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej.

Drugim podsekretarzem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jest Konrad Szymański. Co z Markiem Magierowskim? Ma zostać ambasadorem Polski w Izraelu.

Wiceministrem w MSZ był od maja 2017 roku. Odpowiadał między innymi za politykę amerykańską, azjatycką i bliskowschodnią oraz dyplomację ekonomiczną. Wcześniej, w latach 2015-2017, pracował w Kancelarii Prezydenta jako dyrektor biura prasowego oraz ekspert ds. dyplomacji publicznej.

Obecnie ambasadą w Izraelu kieruje Jacek Chodorowicz, który rozpoczął swoją misję w tym kraju w 2012 r.