Marzysz o pięknym balkonie już na przełomie lutego i marca? To możliwe. Na rynku zajdziemy wiele roślin, które kwitną wczesną wiosną. Przedstawiamy najbardziej sprawdzone gatunki, które będą doskonałą ozdobą naszego otoczenia.

1

Potocznie uważa się, że balkony można bezpiecznie obsadzać po tzw. zimnej Zośce, czyli w połowie maja. Na szczęście, na każdą porę roku znajdzie się dekoracyjne rozwiązanie.

Śnieżyczka przebiśnieg

To kwiat, który rozpoczyna sezon wiosenny w ogrodach. Podobnie jak inne kwiaty cebulowe może być uprawiana w pojemnikach. Wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby. Najlepiej rośnie w półcieniu, co w przypadku balkonu oznacza wystawę północno-wschodnią lub północno – zachodnią, ew. jakieś częściowo zacienione miejsce na słonecznym balkonie.

2

Lak pachnący

Lak pachnący to bylina uprawiana jako roślina dwuletnia. Dorasta do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Uprawa jest prosta, gdyż roślina nie ma wygórowanych wymagań. Potrzebuje słońca, przepuszczalnej gleby i nawadniania. Zakwita w okresie od kwietnia do czerwca. Kwiaty wydzielają intensywny i bardzo przyjemny zapach.

 

3

Kosaciec żyłkowany

Bardzo niski, dorastający do kilkunastu centymetrów, gatunek irysa. Kwitnie w tym samym czasie co krokusy. Z łatwością kupimy odmiany w odcieniach błękitu, granatu a nawet różu czy fioletu. Kosaciec żyłkowany preferuje gleby przepuszczalne, lekko wapienne. Roślina rozmnaża się z cebul, które należy wykopać po zakończeniu kwitnienia i zaschnięciu pędów.

Stokrotka

Te sympatyczne kwiatki wiosenne lubią glebę próchniczną i umiarkowanie wilgotną. Mogą rosnąć w pełnym słońcu lub lekko zacienionym miejscu. Regularnie odżywiane płynnym nawozem odwdzięczą się obfitym kwitnieniem od kwietnia do czerwca.

4

Później ich uroda blednie i trzeba je wymienić na pelargonie lub inne okazy, które ozdobią balkon do końca sezonu. Stokrotki, zależnie od odmiany mają kwiaty mniej lub bardziej pełne, zakwitają w odcieniach bieli (np. odmiana „The Pearl”), różu (np. odmiana „Dresden China”) i czerwieni (np. odmiana „RobRoy”).

Ciemiernik

Na wiosenne balkony polecany jest też ciemiernik, czyli elegancka bylina. Wyróżnia się trwałością kwiatów, ale niestety, jest droższa od pozostałych wiosennych gatunków. Rośliny te zazwyczaj są dobrze zahartowane, także można od razu umieścić je na zewnątrz. Gdyby temperatura spadła nawet do -2°C, to kwiaty na tym nie ucierpią. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, to mogą też przetrwać okresy większego mrozu. Wystarczy je osłonić agrowłókniną albo przenieść pod dach.

5

Pierwiosnek

Dostępnych jest wiele gatunków pierwiosnków, różniących się od siebie kolorem kwiatów i pokrojem. Mimo że są roślinami wieloletnimi, często traktujemy je jako jednoroczne. Prymulki wymagają stale wilgotnej (ale nie mokrej), przepuszczalnej, żyznej gleby oraz umiarkowanie słonecznego stanowiska.

6

Żonkil

Żonkile to potoczna nazwa narcyzów trąbkowych. Żółte kwiaty wprowadzą na wiosenny balkon słoneczny blask. Szczególnie warto polecić odmiany „Dutch Master” i „Golden Harvest”. Na szczęście te dekoracyjne rośliny nie mają specjalnych wymagań względem uprawy. Wystarczy, że zapewnimy im przepuszczalną, ale nie suchą, glebę. Możemy je również posadzić w półcieniu. Coroczne wykopywanie cebul nie jest konieczne pod warunkiem systematycznego zasilania nawozami w sezonie.

7

Pełniki (jaskry)

To kwiaty idealne na wiosnę. Lubią chłód (znoszą temperaturę do -1 st. C.) i jasne miejsca. Uważajmy, żeby ich nie przelać, gdyż nadmiar wody w podłożu powoduje, że korzenie łatwo gniją. Gdy co dwa tygodnie zasilimy je nawozem wieloskładnikowym, na pewno będą długo kwitły. Na balkonie prezentują się doskonale!

8

Szafirki

Są to rośliny cebulowe, tworzące gęste kępy, z których już w drugiej połowie kwietnia wyrastają niebieskofioletowe kwiatostany.

9

Można je uprawiać na rabatach w ogrodzie, ale również w donicach. Najpopularniejsze odmiany to szafirek armeński, szafirek szerokolistny czy szafirek groniasty.

Barwinek pospolity

Planując wiosnę na balkonie, warto zwrócić uwagę na barwinka pospolitego. Jest to bylina ceniona za błyszczące, skórzaste, eliptyczne liście i niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty, które kwitną na wzniesionych pędach. Zakwita pięknymi, fioletowo-niebieskimi kwiatami na przełomie kwietnia i maja.

Zwisające pędy barwinka doskonale wpisują się w balkonowe aranżacje, gdyż nawet po przekwitnięciu jego walory dekoracyjne są imponujące ze względu na zimozielone liście. Przy tym barwinek pospolity nie jest wymagający i może zamieszkiwać w doniczce przez wiele lat.

10

Hiacynt

Hiacynt wschodni to wiosenna roślina cebulowa. Powinno sadzić się je w słonecznym miejscu, w glebie przepuszczalnej, ciepłej i wzbogaconej kompostem. Są to rośliny, które są dość często atakowane przez choroby grzybowe i bakterie, szczególnie wtedy, kiedy rosną w ciężkich, wilgotnych i nieprzepuszczalnych podłożach. Poleca się profilaktyczne podlewanie roślin środkami grzybobójczymi, zaprawianie cebul przed posadzeniem, oraz okrywanie w miarę możliwości zagonów w tymi roślinami, podczas długotrwałych i silnych ulew.

11

Wrzosiec krwisty

Niska, zimozielona krzewinka zakwitająca pod koniec lutego. Często mylona jest z wrzosami ze względu na podobny wygląd. Zasadniczą różnicą jest jednak okres kwitnienia. Wrzosy zakwitają późnym latem i wczesną jesienią, natomiast wrzośce zakwitają wczesną wiosną. Szczególnie warte uwagi są w tym odmiany takie jak „Golden Starlet” czy „Foxhollow”. Wrzośce preferują kwaśną glebę, ale radzą sobie także w podłożu o bardziej zasadowym odczynie. Większość odmian toleruje półcień.

Bratki (fiolek ogrodowy i miniaturowy)

Bratki kwitną bardzo długo, bo od marca do czerwca. To rośliny dwuletnie, więc kwiaty pojawiają się zazwyczaj w następnym roku po posadzeniu. Zanim zdecydujemy się na zakup bratków, sprawdźmy, czy nie mają przesuszonego podłoża i nie są zaatakowane przez żadne szkodniki. Koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy delikatne łodyżki rośliny nie są połamane. Najlepiej wybierać rośliny, które dopiero będą kwitły – powinny mieć zawiązanę pąki. Do sadzenia bratków najlepiej wykorzystać donice tradycyjne lub podłużne skrzynki.

Na dno donicy sypiemy drenaż, który ochroni korzenie naszych bratków przed zgniciem. Najlepszy będzie drobny żwirek lub keramzyt. Dopiero na nim wysypujemy ziemię – powinna sięgać do połowy doniczki. Do sadzenia bratków używamy ziemi próchniczej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

12

Bratki lubią miejsca nasłonecznione, ale również lekko zacienione. Pamiętajmy, że jeśli posadzimy je w miejscach mocno zacienionych – szybko urosną, ale kwiaty będą miały marne. Powinny być sadzone w glebie umiarkowanie przepuszczalnej, czyli ani za wilgotnej, ani za suchej.

Fiołek rogaty (bratki miniaturowe) to, w odróżnieniu od dwuletniego bratka, bylina. Wytwarza wiele drobnych, kolorowych kwiatów i jest dostępny wielu barwnych odmian. Roślina rozrasta się szybko tworząc regularne, kuliste kępy. Świetnie nadaje się nie tylko do pojemników stojących, ale również wiszących. Są łatwe i mało wymagające w uprawie. Uprawiane na ogrodowym tarasie mogą się łatwo rozsiać.

13

Wiosenne kwiaty warto łączyć z uprawą innych gatunków. Świetnym dodatkami, które w połączeniu z wiosennymi kwiatami ożywią balkon, będą zimozielone krzewy i pnącza np. bluszcz pospolity, runianka japońska, trzmielina Fortune’a `Emerald Gaiety` czy barwinek pospolity. Możesz również spróbować połączyć kwiaty z zimozielonymi trawami ozdobnymi takimi jak kostrzewa sina. Ciekawą ozdoba są również odmiany szczepione na pniu np. wierzbt, forsycja bez turecki (lilak Meyera `Palibin`), a także różnego rodzaju ozdobne śliwy, wiśnie i jabłonie.

14

źródło: deccoria.pl