Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 11 osób, które mają być powiązane z aferą korupcyjną w Poczcie Polskiej. Do korupcji miało dochodzić podczas realizacji zamówień publicznych na rzecz Poczty Polskiej. Wartość zamówień przekracza 30 mln zł! Sprawa jest rozwojowa, a CBA planuje kolejne zatrzymania.

Jak dowiedział się Fakt24, Poczta Polska współpracuje z organami prowadzącymi śledztwo. Okazuje się, iż działania CBA są efektem uruchomienia przez Pocztę Polską „tarczy antykorupcyjnej”.

Zarzuty korupcyjne dla 11 osób

Podczas szeroko zakrojonej akcji, funkcjonariusze CBA zatrzymali w sumie 11 osób. – Zatrzymani to 2 osoby związane z działaniem warszawskiej spółki informatycznej, 5 pracowników Poczty Polskiej oraz osoby powiązane biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi przedstawicielami Poczty – wyliczają przedstawiciele Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

W związku ze sprawą, funkcjonariusze CBA przeszukują kilkanaście miejsc: mieszkania zatrzymanych, siedziby Poczty Polskiej i spółki realizującej zamówienia, a także miejsca powiązanych z zatrzymanymi osobami.

– Czynności zostały przeprowadzone w związku ze śledztwem prowadzonym przez CBA wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Postępowanie dotyczy realizacji zamówień publicznych na rzecz Poczty Polskiej o wartości ponad 30 mln zł, w zamian za korzyści majątkowe przyjmowane przez przedstawicieli Poczty w wysokości co najmniej 300 tys. zł – informuje Wydział Komunikacji Społecznej.

Tarcza antykorupcyjna w Poczcie Polskiej

Zatrzymani trafią do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty. Jak zapowiadają funkcjonariusze CBA sprawa jest rozwojowa i ma charakter wielowątkowy. Planowane są kolejne zatrzymania. Zatrzymania potwierdza rzeczniczka Poczty Polskiej dodając, że działania CBA są efektem uruchomienia przez Pocztę Polską „tarczy antykorupcyjnej”.

– Dzisiaj rano Centralne Biuro Antykorupcyjne na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie weszło do siedziby Poczty Polskiej. Śledztwo dotyczy działań organów ścigania wynikających ze zgłoszonych w kwietniu 2018 roku przez Zarząd Poczty Polskiej informacji w ramach „tarczy antykorupcyjnej” – przekazała Fakt24 Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

– Poczta Polska przy przetargach publicznych uruchamia „tarczę antykorupcyjną” zwracając się do odpowiednich służb o zabezpieczenie postępowań przed korupcją. Działania Prokuratury i CBA są wynikiem takiego zgłoszenia – wyjaśnia Siwek dodając, że „Poczta Polska w pełni współpracuje z organami prowadzącymi śledztwo”.

źródło: fakt.pl