– Apeluję o zakończenie protestu w Sejmie i o to, by rząd przeznaczył 500 zł dla niepełnosprawnych. Te pieniądze są tym rodzinom potrzebne – powiedział marszałek senior Kornel Morawiecki, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podkreślił Kornel Morawiecki w rozmowie z „Super Expressem”, trzeba spojrzeć na możliwości budżetowe, ale – jak stwierdził – państwo powinno się solidaryzować z najsłabszymi grupami, a takie są grupy osób niepełnosprawnych i ich rodziny, opiekunowie.

Skąd wziąć pieniądze? „Trzeba podnieść podatki najbogatszym, dlatego jestem za daniną solidarnościową, i choćby z niej m.in. mógłby być finansowany dodatek rehabilitacyjny” – oznajmił marszałek senior.

Chcą protestować do skutku. Emocje i płacz w Sejmie

Protestujący od ponad trzech tygodni w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się realizacji dwóch postulatów. Jeden z nich został zrealizowany w środę. Sejm przyjął ustawę o podniesieniu renty socjalnej o 165 złotych. Nadal nie ma jednak decyzji właśnie ws. przyznania niepełnosprawnym dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych. Rodzice twierdzą, że będą protestować do skutku.

W piątek minister Elżbieta Rafalska po raz kolejny złożyła wizytę protestującym w Sejmie. Były ogromne emocje, pojawiły się łzy.

„Niewielki podatek”

Utworzenie funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych – specjalnej daniny solidarnościowej – miesiąc temu podczas wizyty u protestujących w Sejmie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, ma to być „niewielki podatek” dla najbogatszych na rzecz najbardziej poszkodowanych.