Korea Płn. zlikwiduje poligon testów nuklearnych. Odbędzie się specjalna uroczystość

Między 23 a 25 maja odbędzie się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji – podała północnokoreańska agencja KCNA.

Korea Północna „podjęła działania techniczne”, aby zlikwidować poligon, na którym przeprowadza testy nuklearne.

Likwidacja poligonu ma polegać m.in. na zniszczeniu tuneli, zamknięciu wejść do nich oraz usunięciu punków obserwacyjnych i budynków, w których przeprowadzano badania, podaje agencja.

Na uroczystość mają zostać zaproszeni dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej.

Kim oznajmił, że zawiesza swój program budowy broni nuklearnej i balistycznej, oraz zapowiedział, że kwestia rozwoju obu tych programów może być przedmiotem negocjacji.

W piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha powiedzieli podczas wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że proces denuklearyzacji Korei Północnej „będzie musiał być gruntownie sprawdzany”.

12 czerwca w Singapurze prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem; przywódcy mają przeprowadzić rozmowy o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.