Kondolencje płyną z całej Polski. Autorka „Drewnianego różańca” i przyjaciółka Jana Pawła II miała 100 lat

TVN przekazał właśnie informacje o śmierci przyjaciółki Jana Pawła II, z którą papież poznał się jeszcze za czasów II wojny światowej.

TVN przekazał informacje o śmierci pani Natalii Rolleczek, która jest autorką wielu książek dla młodzieży, a także powieści historycznych. Jednak największy szum wzbudził jej pisarski debiut zatytułowany „Drewniany różaniec”, który ukazywał fragment autobiograficzny, dotyczący okresu, w którym Rolleczek żyła w sierocińcu prowadzonym przez siostry felicjanki.

Książka ukazała się tuż po wojnie w 1945 roku, a już rok później została zatwierdzona przez ministerstwo jako lektura zalecana w bibliotekach licealnych. Co więcej, przez wiele lat była wykorzystywana przez rząd PRL-u do prowadzenia antykościelnej propagandy.

TVN przekazał informację o śmierci Natalii Rolleczek
Książka „Drewniany różaniec” została nawet przeniesiona na ekrany kinowe w 1964 roku, jednak w momencie, kiedy kardynał Karol Wojtyła został powołany na papieża Jana Pawła II, Rolleczek całkowicie odcięła się od antykościelnego wydźwięku swojej debiutanckiej powieści.

Natalia Rolleczek urodziła się w Zakopanem i z powodu biedy musiała spędzić dwa lata w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice, co później stało się źródłem inspiracji do napisania jej debiutanckiej powieści.

Z Janem Pawłem II poznała się jeszcze podczas II wojny światowej i bardzo szybko połączyła ich bardzo silna przyjaźń, która przetrwała wiele lat. Natalia Rolleczek 16 lutego skończyła okrągłe 100 lat, a dzisiaj dowiedzieliśmy się o jej śmierci, która jest potwornym ciosem dla całej polskiej literatury.

Oczywiście „Drewniany różaniec” to nie jedyna książka w dorobku artystycznym Natalii Rolleczek. Pisarka jest również autorką wielu powieści dla młodzieży, dramatów, a także książek historycznych, których akcja toczyła się m.in. w starożytnym Egipcie w czasach panowania cesarza Augusta, czy w Syrii w okresie panowania króla Antiocha.

Pisarka miała liczne grono miłośników swojej twórczości, dla których informacja o jej śmierci jest potworną nowiną. Podobnie jak dla rodziny oraz przyjaciół, którzy teraz pogrążyli się w głębokiej żałobie. Cała redakcja Pikio.pl składa najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia.

Pisarka odniosła w swojej karierze liczne sukcesy, a w 1980 roku została uhonorowana nagrodą od Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży.

źródło: pikio.pl