Kondolencje płyną z całego świata. Adam Słodowy był twórcą legendarnego programu „Zrób to sam”

​Nie żyje Adam Słodowy, niezapomniany popularyzator majsterkowania, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził w Telewizji Polskiej niezwykle popularny program „Zrób to sam”. Był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci „Pomysłowy Dobromir”. Zmarł 19 lipca, miał 95 lat.

„Nie ma ludzi zdolnych i niezdolnych. Są ludzie cierpliwi i niecierpliwi” – powtarzał często Adam Słodowy.

Adam Słodowy znany był przede wszystkim jako prowadzący popularnego programu dla młodzieży „Zrób to sam” oraz autor scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” i „Pomysłowy wnuczek”, a także filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”.

Do telewizji Adam Słodowy trafił w 1959 roku – przypadkiem. Zjawił się na Woronicza zirytowany „Programem politechnizacyjnym”. „Jak można tak nudzić o majsterkowaniu” – zapytał wzburzony redaktora Tadeusza Kołaczkowskiego. „To niech pan napisze lepszy scenariusz” – zaproponował redaktor.

I tak Słodowy pojawił się na ekranach telewizorów ze swoim „Zrób to sam”. Od razu podbił serca młodych majsterkowiczów pomysłowością, wyobraźnią oraz talentem do przekazywania wiedzy.

Program „Zrób to sam” był w latach 70. i 80. XX wieku częścią czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a potem niedzielnego „Teleranka”. Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (np. zużyty wkład do długopisu, blacha z puszki, kawałek sklejki lub tektury itp.) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie nad Notecią, w dzisiejszym województwie wielkopolskim. Podczas II wojny światowej wstąpił jako ochotnik do artylerii. W latach 50. pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej.

W 1959 roku związał się z telewizją, gdzie początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenicznych. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983 roku odszedł z telewizji na emeryturę.

Adam Słodowy był również autorem wielu książek, poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu. W „Lubię majsterkować” zamieścił niektóre informacje prezentowane wcześniej w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń. Nakład tej książki sięgnął ponad 560 tysięcy egzemplarzy.

Na wniosek dzieci, 21 marca 1974 roku Adam Słodowy został Kawalerem Orderu Uśmiech, a w roku 1983 otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

źródło: film.interia.pl