Komar tygrysi pojawił się w Polsce. Owad został zauważony już w maju w Katowicach przez dra Antoniego Winiarskiego, emerytowanego pracownika Uniwersytetu Śląskiego – donosi „Dziennik Zachodni”.

Komar tygrysi, zwany również azjatyckim, naturalnie występuje na terytorium Azji. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1975 r. Z najnowszych analiz wynika, że w ostatnim czasie bardzo szybko zasiedla kolejne europejskie kraje. Niedawno pojawił się m.in. u naszych sąsiadów – w Czechach.

Pierwsza udokumentowana obecność owada w Polsce

Zdaniem dra Antoniego Winiarskiego, emerytowanego pracownika Uniwersytetu Śląskiego, komar tygrysi dotarł też do Polski, a konkretnie – do Katowic. Naukowiec napisał o tym w liście do redakcji „Dziennika Zachodniego”:

„28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzone obecności tego owada w Polsce. Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu”.

Dr Winiarski przesłał również „Dziennikowi Zachodniemu” zdjęcie komara tygrysiego.

https://twitter.com/PLanowy/status/1143955897393254400

Przenosi tropikalne choroby
Ukąszenie komara azjatyckiego wywołuje te same objawy, co ukąszenie naszego rodzimego komara – na ciele pojawia się swędzący bąbel. Owad stanowi jednak o wiele większe zagrożenie z uwagi na to, że przenosi wiele chorób tropikalnych, m.in.:

żółtą febrę (gorączka, bóle głowy, czerwone spojówki, żółta skóra, nudności, w zaostrzonej fazie niewydolność narządów wewnętrznych i śmierć),
gorączkę Zachodniego Nilu (gorączka, bóle głowy, wysypka, w skrajnych przypadkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych),
japońskie zapalenie mózgu (łagodne objawy podobne do grypy, w skrajnych przypadkach zapalenie mózgu, niedowłady),
Zikę (najczęściej przebiega bezobjawowo lub grypopodobnie z ewentualną wysypką, jednak ukąszenie przez komara przenoszącego wirusa zika kobiety w ciąży jest przyczyną małogołowia u dziecka),
Chikungunyę (wysoka gorączka, światłowstręt, wysypka, zapalenie stawów. Prowadzi do przewlekłych uszkodzeń wielostawowych),
dengę (gorączka, bóle głowy i stawów, wysypka),
końskie zapalenie mózgu (najpierw pojawiają się objawy podobne do grypy, później zaburzenia świadomości, splątanie, senność, śpiączka z napadami drgawek i sztywność karku, a także objawy porażenia nerwów czaszkowych).

Jak rozpoznać komara tygrysiego?
Charakterystyczna cecha komarów tygrysich to biało-czarne paski na całym ciele – przypominają one te, które występują u tygrysa. Owady mogą mieć od 2 do nawet 10 mm wielkości. Najbardziej aktywne są wczesnym rankiem i wieczorem, podobnie jak komary rodzime. Lubią tereny wilgotne i zadrzewione, dlatego najczęściej przebywają wśród drzew i krzewów, blisko powierzchni ziemi. Rozmnażają się zazwyczaj w niewielkich zbiornikach wodnych, a swoje „gniazdo” mogą stworzyć zarówno w naturalnych akwenach, jak i w przypadkowych pojemnikach, np. poidle dla ptaków, czy w pojemnikach na cięte kwiaty.

źródło:fakty.interia.pl