„Kocha miasto, jest zaangażowany”. Paweł Kukiz nie wyklucza współpracy

Lider Kukiz’15 zapowiedział, że w sprawie wyborów w Warszawie chciałby spotkać się z działaczem ruchów miejskich Janem Śpiewakiem. – Kocha miasto, jest zaangażowany w sprawy stolicy – to są istotne rzeczy – argumentuje.

Jak powiedział Kukiz w rozmowie z PAP, jego ugrupowanie „jest absolutnie otwarte na każdy światopogląd”. Dodał, że w wielu miejscach Ruch zamierza wspierać komitety obywatelskie.

Kukiz przyznał, że ważne dla niego jest, by popierani przez jego ugrupowanie kandydaci, w przypadku kiedy uda im się wygrać wybory, odwoływali się do zdania obywateli m.in. w sprawach budżetu miast.

– Jeżeli nie będziemy mieli kandydatów, którzy spełniają nasze kryteria, a kryteria są bardzo proste: przyzwoitość i fachowość, to nie będziemy tam zgłaszać żadnych – zapowiedział.

Oficjalne ogłoszenie kandydatów w wyborach samorządowych zaplanowane jest na wrzesień. Póki co, Kukiz potwierdził, że do sejmików województw jego ugrupowanie będzie startowało m.in. z Prawicą RP Marka Jurka i Solidarnością’80. Przyznał też, że trwają rozmowy z samorządowcami związanymi z PiS, którzy są rozczarowani tą partią.

„Trzeba połączyć siły i iść do przodu”

Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, jest rozważany jako kandydat na prezydenta stolicy z poparciem m.in. ruchów miejskich, Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, Zielonych i Partii Razem. O tym, że jest zdecydowany startować w wyborach, informował w połowie kwietnia. Jak przekonywał, „trzeba połączyć siły progresywne w mieście i iść do przodu”.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br.