Kobieta była w 9. miesiącu ciąży, gdy zemdlała. Jak się okazało w jej brzuchu znajdowało się nie tylko dziecko: znaleziono zęby, paznokcie i włosy

Hannah Bridgewater była w 9. miesiącu ciąży, gdy zasłabła. Trafiła do szpitala, gdzie dowiedziała się zaskakujących rzeczy o swoim stanie zdrowia. W jej brzuchu znajdowało się nie tylko dziecko, ale i wchłonięty bliźniak matki.

1. Potworniak w jajniku – rozpoznanie
Gdy ciężarna Hannah Bridgewater zasłabła, trafiła do szpitala, gdzie lekarze dokonali dokładnych badań całego ciała przyszłej mamy. Na szczęście z dzieckiem wszystko było dobrze. Jednak w brzuchu matki lekarze znaleźli coś jeszcze.

Na jednym z jajników znajdowała się torbiel wielkości cytryny. W jej wnętrzu znaleziono zęby, paznokcie i włosy. Na początku podejrzewano, że to części ciała drugiego, obumarłego płodu z obecnej ciąży.

Jednak okazało się, że to tkanki są zbyt stare, aby było to możliwe. Musiały więc być to pozostałości z okresu prenatalnego matki. Należały do wchłoniętej w życiu płodowym jej siostry-bliźniaczki.

Hannah przyznaje, że w jej rodzinie często zdarzały się bliźnięta. Jej mama to jedno z bliźniąt, choć z relacji babci wynika, że drugie dziecko zostało poronione przed terminem porodu. Hannah ma też ciotki-bliźniaczki i kuzynów-bliźniaków. Najwyraźniej sama też mogła być jedną z bliźniaczek, ale już na wczesnym etapie jej rozwój potoczył się inaczej. W swoim życiu płodowym musiała wchłonąć słabszą siostrę.

2. Potworniak w jajniku – skutki
Urodzona wówczas córeczka Hannah, Lexie, ma dziś dziś już 6 lat i jest całkowicie zdrowa. 29-letnia obecnie Hannah jednak ucierpiała wskutek odkrycia potworniaka w jej jajniku.

Najpierw niezbędne było usunięcie lewego jajnika. Hannah musiała szybko decydować się na kolejne dziecko. Po porodzie przeszła kolejny zabieg i usunięto prawy jajnik, w którym również znaleziono cystę. Przyznaje jednak, że zawsze marzyła o dwójce dzieci i że żałowałaby, gdyby się na to nie zdecydowała.

Po usunięciu jajników kobieta przeszła przedwczesną menopauzę, gdy miała zaledwie 23 lata. Przyznaje, że trudno było oswoić się z tą sytuacją. Bardzo cierpiała emocjonalnie. Zamiast imprezować z rówieśnikami, siedziała w domu z płaczącymi dziećmi. Z czasem jednak doceniła to, co ma.

Dziś 29-letnia Hannah jest pogodzona z losem. Ponieważ ona i jej mąż wciąż marzą o gromadce dzieci, rozważają w przyszłości adopcję.

3. Potworniak w jajniku – przyczyny
Potworniaki to guzy lub torbiele znajdowane zwykle w jądrach lub jajnikach. To efekt niewłaściwego rozwoju zapłodnionej komórki jajowej już na wczesnym etapie. Zapoczątkowany rozwój embrionalny jest przerwany na wczesnym etapie, jego komórki są wchonięte przez rozwijający się płód. Komórki otorbiają się i mnożą. Uważa się je za łagodną zmianę nowotworową. Poza wycięciem, zwykle nie stosuje się innego leczenia. Sporadycznie wsparciem terapii może być chemioterapia.

źródło: portal.abczdrowie.pl