Chociaż urodziła się w Polsce, największą karierę zrobiła za granicą – przede wszystkim we Włoszech. Tamtejsze media porównywały ją do Moniki Bellucci. 13 sierpnia 2019 roku Kasia Smutniak skończyła 40 lat.

Przyszła na świat w Pile. Jako nastolatka zainteresowała się modelingiem. Nie skupiła się jednak wyłącznie na nim. W wieku szesnastu lat zdobyła licencję pilota szybowcowego. Opanowała także język angielski, rosyjski i włoski.

W wieku 17 lat wyjechała do Włoch, gdzie związała się z agencją mody Why Not. Dzięki niej brała udział w pokazach na całym świecie. Występowała także w reklamach telewizyjnych. W 2000 roku debiutowała jako aktorka we włoskiej komedii „Al momento giusto”. W 2002 roku Janusz Zaorski za namową Bogusława Lindy obsadził ją w głównej roli w swojej nieudanej produkcji „Haker”.

Smutniak kontynuowała karierę aktorską we Włoszech. Za rolę w dramacie „Nelle tue mani” (2007) otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech za najlepszy debiut filmowy. W 2010 roku zagrała w wyprodukowanych przez Luca Bessona „Pozdrowieniach z Paryża”, w których wystąpiła u boku Johna Travolty.

W 2003 roku na planie dramatu wojennego „Radio West” Smutniak poznała aktora Pietra Taricone, z którym wkrótce związała się. We wrześniu 2004 roku na świat przyszła ich córka Sophie. Z Tariconem łączyła ją między innymi miłość do zwierząt oraz sportów ekstremalnych, w tym skoków ze spadochronem. 28 czerwca 2010 roku wybrali się na tor, by razem oddać się swojej pasji. On miał wówczas za sobą 350 skoków, ona – 170. Doszło jednak do tragicznego wypadku. Spadochron Taricone nie otworzył się. Aktor zmarł dzień później w szpitalu.

Po wypadku Smutniak przez pewien czas odcięła się od mediów. Wkrótce wróciła jednak do aktywności zawodowej. W 2012 roku prowadziła galę otwarcia i zamknięcia festiwalu w Wenecji. W 2013 roku pojawiła się we włoskiej wersji popularnego serialu „Terapia”. W 2011 roku zaczęła spotykać się z producentem Domenico Proccacim. Ich syn przyszedł na świat w 2014 roku.

Hitem okazał się film „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (2016) Paolo Genovese, w którym Smutniak zagrała jedną z głównych ról. Komedia opowiadała o spotkaniu siódemki przyjaciół, którzy wpadają na pomysł, by w ramach zabawy upublicznić wszystkie swoje kolejne rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe. Całość prowadzi do ujawnienia skrywanych tajemnic i wielu tragikomicznych sytuacji. Film została uznany przez Włoską Akademię Filmową za najlepszą produkcję roku. Smutniak powtórzyła swoją rolę w jego polskim remake’u „(Nie)znajomi”, który wejdzie do kin 27 września 2019 roku.

Przez lata Smutniak dorobiła się statusu jednej z popularniejszych aktorek pracujących we Włoszech. Otrzymywała także liczne nagrody i wyróżnienia. Za rolę w opartym na życiu Silvio Berlusconiego filmie „Oni” (2018) przyznano jej nagrodę Nastro d’argento za występ drugoplanowy. Z kolei komediodramat „Zapnijcie pasy” przyniósł jej nominację do nagrody Włoskiej Akademii Filmowej dla aktorki pierwszoplanowej.

Smutniak chętnie występuje w polskim kinie. Ostatnio pojawiła się u boku Krystyny Jandy w „Słodkim końcu dnia” (2019) Jacka Brocucha. Filmografię aktorki zamknie „The Voyage of Doctor Dolittle”, najnowsza adaptacja książek autorstwa Hugh Loftinga z Robertem Downey’em Juniorem w roli tytułowej. Oprócz niej w filmie pojawią się między innymi Antonio Banderas, Emma Thompson, Ralph Fiennes, Rami Malek, Tom Holland, Marion Cotillard i John Cena.

źródło: film.interia.pl