Jolanta Kwaśniewska ma za sobą niełatwą przeszłość. Czasem opowiada o swoich rodzicach, którymi kiedyś interesowały się służby. Choć upłynęło wiele lat, dramaty, które niegdyś przeżyła prezydentowa, wciąż muszą mieć na nią wielki wpływ. Przedstawiamy zaskakujące fakty na temat jej rodziców i ich relacji z córką.

Jolanta Kwaśniewska unikała pytań o pochodzenie swoich rodziców. Wiele zmieniło się pod koniec lat 80., kiedy to zaczęto ją lustrować. Sprawdzano powiązania jej rodziców oraz ich ewentualną działalność za czasów PRL-u. Julian Konty, ojciec Kwaśniewskiej, budził kontrowersje wśród ludzi jako aktywny członek wojsk w Polsce Ludowej.

O matce Kwaśniewskiej nie wiemy zbyt wiele. Sama pierwsza dama wspominała o tym, co wydarzyło się w 1989 roku, kiedy to Aleksander Kwaśniewski przegrał wybory. Ze strony mediów zaczęła się istna nagonka. Wyjątkowo odczuła to wtedy matka Kwaśniewskiej. Była bardzo zaangażowana emocjonalnie w działania swojego zięcia. Zresztą bardzo długo też z nimi mieszkała. Po przegranej w wyborach postanowili na stałe przenieść się do Warszawy.

Jolanta Kwaśniewska jest absolwentką IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Ukończyła też studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W ich trakcie została wybrana na szefową rady wydziałowej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Była niezwykle zdolna, próbowała nawet zdać egzamin na aplikację sędziowską. Niedługo po tym poznała swojego przyszłego męża Aleksandra, z którym wzięła ślub w 1979 roku. Dwa lata po ślubie, na świecie pojawiła się ich córka Ola.

Prezydentowa wielokrotnie opowiadała o tym, jak ciężko było przekonać jej ojca do swojego życiowego partnera. Jako rodzic był niezwykle wymagający i bał się o to, czy młody działacz poradzi sobie z utrzymaniem rodziny. Faktycznie miał w tym trochę racji, ponieważ Jolancie było bardzo ciężko, gdy samotnie pozostawała ze wszystkimi obowiązkami i macierzyństwem. Nie raz mówiła też o tym, że małżeństwo kosztowało ją wiel wyrzeczeń.

Razem z redakcją Pikio postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej przeszłości i sekretom rodzinnym pierwszej damy. Przeszła naprawdę wielkie dramaty. Zapraszamy do naszej galerii, w której przedstawiamy mało znane fakty z jej życia.

1

Ojciec Jolanty Kwaśniewskiej, Julian Konty, pochodził z Wołynia i tam się wychował. Pod koniec II wojny światowej jako młodzieniec doświadczył tragicznych scen. Był świadkiem ataków ukraińskich bojówek wymierzonych w polską ludność oraz brutalnych zachowań ze strony hitlerowców.

2

Utrata najbliższych. W pobliskich wsiach Borszczówka i Lidawka brutalnie wymordowano mieszkańców 3 marca 1943 roku. Zginęła tam m.in. siostra Juliana Kontego, Zofia Kraśnicka, jej mąż i dziecko. Wszystkie domy zostały ograbione i spalone.

3

Julian Konty był pułkownikiem pomorskich Wojsk Ochrony Pogranicza. Na emeryturze dorabiał jako nauczyciel przysposobienia obronnego w szkołach publicznych.

4

W związku z profesją ojca, jak można się domyślić, w domu panowała wojskowa dyscyplina. Trzy córki Konty były wychowywane twardą ręką. Jolantę traktowano jak chłopca, rodzina zwracała się do niej nawet „Włodku”.

5

Aleksander Kwaśniewski miał duży problem ze zdobyciem akceptacji rodziców Jolanty. Szczególnie trudno było mu zaskarbić sobie sympatię ojca wybranki. Julian Konty obawiał się, że działacz studencki nie będzie w stanie utrzymać rodziny.

6

W 2007 roku, Julian Konty zmarł. Zarówno rodzina, jak i sama Jolanta nie mogły pogodzić się z jego stratą. Najtrudniejszym momentem były dla niej święta bez ojca.

– Jeszcze w zeszłym roku spotkaliśmy się z naszym tatą. Teraz zabraknie go między nami. To będzie trudne. To tata jako pierwszy składał nam życzenia przy dzieleniu się opłatkiem. Był naszym jedynym żyjącym rodzicem – powiedziała Kwaśniewska w „Super Expressie”.

7

Po przegranych wyborach w 1989 roku, rodzinę Kwaśniewskich spotkało wiele nieprzyjemności szczególnie ze strony mediów. Z relacji Jolanty Kwaśniewskiej wynika, że wówczas wszystko bardzo przeżywała jej matka, która widziała zaangażowanie zięcia.

– Pokłosiem tego była śmierć mojej matki, która bardzo długo z nami mieszkała – opowiedziała Kwaśniewska w TVN24.

źródło: pikio.pl