Jan Krzysztof Ardanowski nowym ministrem rolnictwa. Był doradcą Lecha Kaczyńskiego ds. wsi

Jan Krzysztof Ardanowski przyjął propozycję Mateusza Morawieckiego i obejmie urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W poniedziałek do dymisji podał się dotychczasowy szef resortu Krzysztof Jurgiel.

O nominacji poinformowała „Gazeta Pomorska”. – Premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem – powiedział gazecie Jan Krzysztof Ardanowski. Mianowanie odbędzie się już w środę, zaledwie dwa dni po tym, jak dymisję złożył Krzysztof Jurgiel.

Jan Krzysztof Ardanowski jest posłem PiS i wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Był wiceministrem rolnictwa podczas poprzednich rządów partii Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-2007. Doradza też prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach rolnictwa i wsi.

Jeszcze dziś ranoJacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział w radiowej Jedynce, że dopiero jutro dowiemy się, kto będzie nowym ministrem rolnictwa. Poinformował też, że na jutro na posiedzeniu rządu zaplanowana jest informacja ministra rolnictwa o stanie suszy w Polsce. Jacek Sasin przypomniał, że już w ubiegłym tygodniu podczas odprawy szefa rządu z wojewodami ten temat był omawiany.

Krzysztof Jurgiel złożył rezygnację

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podał się do dymisji w poniedziałek. Już wtedy informowaliśmy, że nieoficjalnie mówi się, że zastąpi go Jan Krzysztof Ardanowski.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało informację, że Jurgiel zrezygnował ze względów osobistych. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że premier przyjął dymisję ministra.

O tym, że los Jurgiela w rządzie jest przesądzony informowaliśmy pod koniec maja. Z kolei według ustaleń „Rzeczpospolitej” usunięcie Jurgiela z rządu było brane pod uwagę już podczas styczniowej rekonstrukcji. Szef resortu rolnictwa był krytykowany m.in. za nieskuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń.