Słodkie soczyste ananasy to owoce rośliny z rodziny bromeliowatych. Rosną na polach np. w Brazylii, Kostaryce, w Chinach, na Filipinach. My możemy też mieć swojego ananasa – w doniczce. No i rzecz jasna w szklarni, jeśli ktoś ją ma. Oto kilka rad jak go hodować.

Pierwsze ananasy, zdaniem historyków, dotarły do Europy w XVII wieku. Kilkadziesiąt lat później Anglicy, a po nich zamożni ludzie w innych krajach, zaczęli je uprawiać w szklarniach. Do takich entuzjastów ananasów należał też brat naszego ostatniego króla, Kazimierz Poniatowski. Jego szklarnie z ananasami znajdowały się w warszawskich ogrodach Frascati i dawały ponoć 5 tysięcy owoców rocznie.

Obecnie każdy, kto lubi mieć egzotyczne ciekawe rośliny w doniczkach, może posadzić ananasa. Niektóre odmiany mają dekoracyjne paskowane liście i stanowią ciekawą ozdobę mieszkania. Poza tym można rzeczywiście doczekać się własnego owocu.

Ananasy – jak zdobyć tę roślinę
Niewielkie rośliny ananasa, nawet już z zawiązanym owocem można czasem kupić w dużych centrach ogrodniczych, w Obi w dziale „Ogród”, w Leroy Merlin, w internetowych sklepach ogrodniczych. Cena: 45 – 70 zł.

Ale można także zrobić samemu sadzonkę z pióropusza liści znajdującego się na owocu ananasa kupionego w sklepie spożywczym do zjedzenia.

Przepis na własną sadzonkę
Odetnij delikatnie pióropusz czyli inaczej koronę zdrowych liści znajdującą się nad owocem razem z małym kawałkiem owocu. Usuń miąższ, bo jego obecność powodowałaby gnicie.

Zostaw tak przygotowaną sadzonkę co najmniej na kilka godzin (nawet na dobę), aby lekko przeschła.

Posadź do doniczki. Warto postarać się o ozdobną doniczkę ceramiczną, w egzotycznym, np. meksykańskim stylu. Gdy ze środka pióropusza zaczną wyrastać nowe listki, to znak, że roślina ukorzeniła się i dobrze się czuje w warunkach jakie zostały jej stworzone. Stare liście zaczną zamierać.

Co lubi ananas
Rosnące w tropikach ananasy mają zawsze ciepło (temperatura nie spada poniżej 20 st.C), dużo słońca i odpowiednią wilgotność powietrza. Podobne warunki trzeba im zapewnić w domu lub w szklarni.

Najlepsze miejsce. Doniczkę trzeba ustawić na parapecie południowego okna lub od strony południowo-zachodniej. Latem można wynieść ananasa na taras, balkon lub do ogrodu. Rozeta liści rośliny szeroko się rozrasta, więc wokół powinno być sporo miejsca.

Podłoże. Sadzonkę sadzimy do ziemi zmieszanej z piaskiem w proporcji 1:1. Potem, gdy roślina się rozrośnie, przesadza się ją do żyznej gleby, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Podlewanie. Ananasy lubią wilgoć, ale z umiarem. Najlepiej podlewać wtedy, gdy ziemia na wierzchu lekko obeschnie. Nigdy woda nie powinna stać w podstawce. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, gdy z braku wilgoci przeschną korzenie, bo wtedy ananas zmarnieje. Wodę leje się na podłoże lub do rozety liści.

Nawożenie. Latem podlewamy ananasy nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Stosujemy połowę dawki proponowanej przez producenta. Można odżywkę wlać bezpośrednio do podłoża lub na rozetę liściową.

Co szkodzi ananasom w doniczce
Rośliny te są wrażliwe na przeciągi, a jednocześnie sprzyja im świeże powietrze. Zatem mieszkanie trzeba często wietrzyć, ale jesienią i zimą ananasy zdejmujemy z parapetu i osłaniamy. Szkodzi im także suche powietrze, jakie zwykle panuje w mieszkaniu zimą. Dobrze jest korzystać z nawilżacza i zraszać ananasa.

Gdy nie chce zakwitnąć
Jeśli roślina jest okazała, ma piękny pióropusz liści, a minęły już 2 lata i nie zakwitła, warto jej pomóc. Wykorzystujemy do tego dojrzałe jabłko, które wydziela etylen. Kroimy jabłko na pół, połowę kładziemy na podłożu (płaską rozkrojoną częścią), a drugą połowę na rozecie liści. Nakrywamy ananasa folią, ale niezbyt szczelnie. Wydzielany etylen powinien spowodować pojawienie się pierwszych kwiatów w ciągu miesiąca. Wtedy usuwamy folię i jabłko. Roślina w pełni zakwitnie za ok.4 miesiące. Potem, przy dobrym nasłonecznieniu pojawi się owoc.

Czas dojrzewania owocu
Kupiony w doniczce ananas z małym owocem urośnie i dojrzeje mniej więcej po roku. Natomiast roślina uzyskana z własnej sadzonki wyda smaczny owoc po 2 -3 latach. Dojrzałość owocu sprawdza się, naciskając oczko. Jeśli wypłynie trochę soku, to znaczy, że ananas jest już smaczny. Po zebraniu owocu roślina nadaje się do wyrzucenia. Możemy tylko pobrać nową sadzonkę i ukorzenić.

źródło: polki.pl