Okap to jeden z najbardziej zaniedbanych przedmiotów użytkowych w kuchni. Brudny filtr znacząco utrudnia jego pracę. W jaki sposób szybko doprowadzić go do porządku?

Jak działa okap?

Okap wydaje się urządzeniem zbędnym, dopóki w końcu nie zostanie zainstalowany w kuchni. Podczas przyrządzania posiłków — gotowania i smażenia — powstają duże ilości oparów, zawierających nie tylko parę wodną, ale też cząsteczki tłuszczu i zapachów. Słaba wentylacja sprawia, że wszystkie te zanieczyszczenia nie są odprowadzane z pomieszczenia, tylko osadzają się na ścianach, meblach, tkaninach, ubraniach, oknach – stopniowo tworząc lepkie warstwy brudu. Odpowiednio zaplanowany i niezakłócający pracy wentylacji grawitacyjnej wyciąg okapowy wspiera i usprawnia proces cyrkulacji powietrza w kuchni.

Skuteczną pracę wyciągu zaburzają wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Okap służy odprowadzaniu zapachów i nadmiernej ilości pary. Większe cząsteczki brudu i tłuszczu wychwytywane są przez kratki wentylacyjne, które osadzają się na nich w wyniku kontaktu rozgrzanego powietrza z chłodnym filtrem. To oznacza, że dla sprawnej pracy okapu niezbędne jest zachowanie przepuszczalności „rusztu”, który łatwo może się „zapychać”, z powodu ciągle nadbudowującego się brudu. Jak szybko wyczyścić filtr w okapie?

Jak wyczyścić kratkę od okapu?

Do błyskawicznego wyczyszczenia brudnej kratki od okapu zastosować można sodę oczyszczoną. W sporym garnku — w takim, który pomieści cały filtr — zagotowujemy dużą ilość wody i rozpuszczamy w niej ok. ¾ szklanki sody oczyszczonej. Do wciąż gotującej się wody wkładamy kratkę wentylacyjną. W zależności od stopnia zabrudzenia trzymamy ją w podgrzewanym roztworze od jednej do nawet kilku minut, dopóki tłuszcz i inne zabrudzenia się nie rozpuszczą. Kiedy uznamy, że kratka jest wystarczająco czysta, wyjmujemy ją i pozostawiamy do wyschnięcia. Gotowe! Tyle wystarczy, by całkiem doczyścić filtr i usprawnić prace okapu.

Nie zaleca się czyszczenia kratek z okapu w zmywarkach – wysoka temperatura i ciśnienie wody łatwo je uszkadzają i powodują rdzawe przebarwienia.

Warstwa brudu zalegająca wewnątrz okapu nie tylko osłabia jego działanie, ale sprawia też, że jego praca staje się bardziej hałaśliwa. Zaleca się, by metalowe filtry czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

źródło:deccoria.pl