Jak odkamienić czajnik? Zapewne każdy nie raz i nie dwa zetknął się z problemem osadu na ściankach czajnika. Nie tylko sprawia, że naczynie wygląda na brudne, lecz także psuje smak wody. Na szczęście istnieją proste i niezawodne sposoby, by w pięć minut uporać się z problemem!

Już dawno zostało udowodnione, że jakość i stan naczyń, których używamy do przygotowywania potraw, wpływają nie tylko na smak, ale nawet nasze zdrowie! Niestety, nie zawsze mamy możliwość sięgnięcia po kosztowne środki chemiczne, dostępne w nielicznych sklepach. Jednak bez obaw — możemy uzyskać pożądany efekt wyłącznie przy użyciu preparatów, które znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Nie wierzycie? Dowiedzcie się, jak w prosty sposób uporać się z przykrymi skutkami twardej wody. Cały proces zabierze wam najwyżej kilka minut. Oto najlepsze rady jak odkamienić czajnik prostymi sposobami!

Jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?

Czym odkamienić czajnik?
Większość substancji, za pomocą których możemy skutecznie uporać się z problemem kamienia na czajniku, z pewnością znajdziemy w naszej kuchni. Szczególną popularnością wśród gospodyń domowych cieszy się ocet, kwasek cytrynowy, soda czy nawet… coca-cola!

Jak odkamienić czajnik octem?
To najpowszechniejszy sposób na pozbycie się osadu ze ścianek. Jak odkamienić czajnik octem? Na początek będziesz potrzebować szklanki, którą napełnisz w połowie wodą, a w połowie — dowolnym rodzajem octu.

Przygotowany w ten sposób roztwór nalej do czajnika i zagotuj, po czym pozostaw na godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu płucz naczynie tak długo, aż zupełnie pozbędziesz się przykrej woni. Jeżeli to nie pomoże, spróbuj jeszcze raz zagotować wodę.

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?
Kwasek cytrynowy jest chętnie stosowany jako środek czyszczący. Szczególnym powodzeniem cieszy się w domach osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i starają się wystrzegać stosowania szkodliwej chemii.

Jeśli chcesz pozbyć się osadu przy pomocy kwasku cytrynowego, będziesz potrzebować go w ilości odpowiadającej jednej torebce — około pięćdziesięciu gramów. Nie powinna ona przekraczać objętości trzech, maksymalnie czterech stołowych łyżeczek. Następnie dodaj odrobinę wody i uzyskaną w ten sposób substancję zagotuj w czajniku. Po wszystkim odczekaj od kilku do kilkunastu minut — w zależności od wielkości zanieczyszczenia — i dokładnie spłucz.

Jak odkamienić czajnik sodą?

Soda, podobnie jak kwasek cytrynowy, jest chętnie stosowana nie tylko przy problemach z kamieniem, lecz także przy okazji innych prac domowych. Staje się szczególnie pomocna, gdy musimy uporać się z nieprzyjemnym zapachem — m.in. można ją łączyć z octem.

Jak odkamienić czajnik za pomocą sody? Najpierw powinniśmy wymieszać wodę i sodę w proporcjach porównywalnych do wody i kwasku cytrynowego. Istnieją dwie szkoły — jedni specjaliści uważają, że utrzymanej w ten sposób substancji nie wolno gotować. Inni wychodzą z założenia, że powinno się postąpić podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych sposobów.

Na wszelki wypadek lepiej zagotować wodę z sodą w oddzielnym naczyniu i dopiero później zalać nią ścianki czajnika. Czynność należy powtarzać dopóty, dopóki nieprzyjemny osad zupełnie nie zniknie.

Jak odkamienić czajnik coca-colą?
Żeby odkamienić czajnik elektryczny za pomocą coca-coli, na ogół nie będziemy potrzebowali stosować żadnych domieszek ani dodatkowych wspomagaczy. Wystarczy jedynie szklanka tego napoju, ewentualnie rozcieńczonego odrobiną wody.

Jeżeli mamy pecha posiadać wyjątkowo brudny czajnik, który nie był czyszczony od długiego czasu, sama coca-cola może nie dać rady. Wtedy z pomocą może przyjść nam wspomniana wcześniej soda oczyszczona — powinna wystarczyć łyżka stołowa. Następnie należy zagotować napój i odczekać kilka minut lub do wystygnięcia. Gotowe!

Jak odkamienić czajnik obierkami?
Ten nietypowy sposób w ostatnich latach zaczął zdobywać coraz więcej zwolenników. Żeby wprowadzić ten sposób w życie, będziemy potrzebowali resztek po obieraniu ziemniaków.

Ziemniaczane obierki należy w pierwszej kolejności umieścić w czajniku, a następnie dokładnie zalać wodą i zagotować. Kiedy będzie po wszystkim, należy wylać cały płyn, ale tak, żeby nie wyrzucić obierków. Wtedy należy powtórzyć cały proces, starannie napełniając wodą cały czajnik. Powinno pomóc z problemem kamienia na długo.

Odkamienianie czajnika: jak odkamienić czajnik elektryczny?
W przypadku czajnika elektrycznego problem z kamieniem staje się bardziej skomplikowany. W końcu tego typu urządzenie znacznie łatwiej uszkodzić.

Mamy dwa wyjścia — możemy sięgnąć po jeden z domowych sposobów lub zakupić specjalne preparaty chemiczne. W pierwszym wypadku powinniśmy sięgnąć po kwasek cytrynowy, sodę albo ocet. W drugim — zastosować się do instrukcji podanych na opakowaniu. Nie zapominajmy jednak, że z tego typu środkami należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ bywają silnie żrące.

Jak często czyścić czajnik?

Skoro już wiemy, jak odkamieniać czajnik, powinniśmy zacząć robić to systematycznie. Optymalnym wyjściem jest czyszczenie raz w miesiącu — to powinno pomóc nam uniknąć poważnych problemów z czystością!

A wy, po które rozwiązanie sięgacie najchętniej?

źródło: lelum.pl