Storczyki szturmem zdobyły polskie parapety. Rośliny mają mnóstwo odmian różniących się od siebie wielkością i kolorem kwiatów. Dodatkowo są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad, żeby kwiaty storczyków cieszyły oko przez długie tygodnie.

Storczyki nie lubią intensywnego nasłonecznienia, dlatego najlepiej nie ustawiać ich na parapecie od południowej strony.

Podłoże w doniczce powinno być przepuszczalne, najlepiej specjalnie przeznaczone dla storczyków. Ważne jest też odpowiednie podlewanie.

Jak podlewać storczyki?

Podlewanie storczyków to nie taka łatwa sprawa. Trzeba to robić ostrożnie. Można podlewać storczyki tradycyjnie, czyli po prostu wlewając wodę do doniczki. Trzeba tylko zadbać o to, żeby nie zalegała ona w naczyniu lub podstawce. Storczyki podlewamy do 7-10 dni, jak podłoże i korzenie lekko przeschną.

Można też robić storczykom ”kąpiele”. Doniczkę umieszczamy w misce z wodą na ok. 15-30 min. Po takiej kąpieli storczyki będą pięknie rosły. Do podlewania storczyków używamy zwykle przegotowanej, odstanej wody.

Czym jeszcze można podlewać storczyki?

Doświadczeni ogrodnicy podpowiadają, żeby storczyki podlewać deszczówką. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zbieranie jej.

Alternatywą jest wykorzystanie do podlewania storczyków przefiltrowanej wody z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Taki roztwór delikatnie zakwasi podłoże, w którym rosną storczyki.

Wodą z cytryną można też przemywać liście storczyków. Będą ładnie błyszczały.

Woda z piwem

Storczyki od czasu do czasu można podlać również wodą rozcieńczoną piwem. Do podlewania kwiatów najlepiej nadaje się jasne piwo. Przelej 50 ml trunku do szklanki i poczekaj aż się wygazuje., a następnie uzupełnij szklankę wodą.

Taką miksturą podlej storczyka. Pamiętaj, żeby nadmiar wody z piwem usunąć z doniczki. Regularne podlewanie roztworem zawierającym niskoprocentowy alkohol sprawi, że liście storczyka będą zdrowsze i bardziej błyszczące. Kuracja wpłynie też pozytywnie na wzrost rośliny.

Czosnek dla storczyków

Od czasu do czasu storczyki warto wspomóc specjalną, naturalną odżywką. Do jej przygotowania potrzebować będziesz czosnku. Ma on właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

Do przegotowanej i ostudzonej wody dodaj 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Przelej roztwór do słoika i szczelnie zamknij. Odstaw miksturę na dobę.

Wstaw storczyki do dużej miski i wlej do niej roztwór z czosnkiem. Pozostaw doniczki na 30 minut.

Wodą z czosnkiem nie podlewaj storczyków. Używaj jej tylko do moczenia kwiatów.

Rozpuszczone drożdże

Do podlewania storczyków można też wykorzystać odżywkę na badzie drożdży. Traktujemy ją jak nawóz, tzn. nie używamy jej częściej niż raz na kilka tygodni. 100 g drożdży piekarskich rozpuszczamy w 10 litrach ciepłej wody. Można również przygotować mniej odżywki, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu proporcji.

Miksturę odstawiamy na godzinę. Gdy drożdże się rozpuszczą, roztwór jest gotowy i można go użyć do podlania rośliny. W przypadku storczyka odżywkę najlepiej przelać do większego naczynia i umieścić w nim doniczkę.

Roztwór z drożdży chroni rośliny przed atakiem szkodliwych drobnoustrojów, wspomaga wzrost systemu korzeniowego i całej rośliny.

źródło: parenting.pl