Jak chronić się przed kleszczami? Skuteczne sposoby na ich odstraszenie

Rozpoczął się właśnie sezon na kleszcze. Według ekspertów są one jednym z największych, naturalnych zagrożeń dla zdrowia w naszej strefie klimatycznej. Kleszcze roznoszą niebezpieczne choroby takie jak boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed nimi chronić? Chociaż nie ma stuprocentowego sposobu, to istnieje wiele metod na odstraszenie kleszczy oraz minimalizację zagrożenia, jeżeli już zostaniemy przez nie zaatakowani.

Na ścieżkach jest najwięcej kleszczy

Kleszcze wybierają ofiary kierując się węchem
Istnieje kilka sposobów, żeby ochronić się przed atakiem kleszcza
W Polsce dostępna jest szczepionka chroniąca przed kleszczowym zapaleniem mózgu
Maj i czerwiec to szczytowy okres aktywności kleszczy, ale można je spotkać od marca, aż do listopada. Najczęściej bytują one w lasach, parkach, na łąkach czy działkach. Atakują ludzi i zwierzęta domowe. Stanowią niebezpieczeństwo, którego nie należy bagatelizować.

Kogo lubią kleszcze?

Kleszcze nie wybierają swoich ofiar przypadkowo. Jednych ludzi „lubią” bardziej, a innych omijają. Atrakcyjne są dla nich osobniki, które obficie się pocą. Preferują wilgotną i ciepłą skórę. Chętniej atakują chorych i kobiety w ciąży. Kleszcze wybierają sobie ofiary na podstawie zapachu, temperatury ciała oraz ilości wydzielanego dwutlenku węgla. Niektórzy ludzie po prostu będą dla kleszczy bardziej atrakcyjni, a innymi mogą w ogóle nie być zainteresowane. Aby zmniejszyć ryzyko złapania kleszcza, lepiej unikać uprawiania sportu w lesie. I zawsze po przyjściu do domu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Ubranie, które chroni przed kleszczami

Najlepsze pod tym względem są zabudowane stroje. Im większa powierzchnia ciała jest zakryta, tym trudniejszy dostęp mają kleszcze. Długie spodnie i rękawy nie stanowią co prawda stuprocentowej ochrony, ale znacznie zmniejszają ryzyko. Od lat krąży mit, że idąc do lasu, należy wybierać jasne lub jaskrawe ubrania. Ma to odstraszać kleszcze. To bzdura. One są ślepe. Jednak jasne ubranie to nie jest wcale taki głupi pomysł. Łatwiej jest na nim dostrzec kleszcza, zanim zdąży on nas zaatakować. Kolejny mit mówi, że kleszcze spadają na nas z drzew. Dr Marta Hajdul-Marwicz z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówi natomiast, że kleszcze najczęściej kryją się w wysokich trawach i krzakach. Dlatego też założenie kapelusza do lasu nie jest aż tak skutecznym sposobem ochrony, jak wiele osób sądzi.

Jak odstraszyć kleszcza?

W sprzedaży są specjalne preparaty odstraszające kleszcze. Chociaż nie dają one stuprocentowej gwarancji, zmniejszają ryzyko ataku. Bardzo skuteczne są również naturalne olejki eteryczne: goździkowy, z drzewa herbacianego, szałwiowy, pomarańczowy, z trawy cytrynowej, tymiankowy, z mięty pieprzowej czy ze słodkich migdałów. Ich zapach zniechęca kleszcze. Bez problemu możesz samodzielnie zrobić płyn odstraszający kleszcze.

Jak chronić się przed chorobami roznoszonymi przez kleszcze?

Najlepszym sposobem jest dokładne oglądania ciała. Należy to robić nie tylko po wycieczce do lasu czy na łąkę. Kleszcza można złapać również podczas kilkuminutowego spaceru do sklepu. Nie należy wpadać w paranoję, ale dokładne obejrzenie ciała to kwestia kilku minut, które mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Kleszcze nie wbijają się od razu. Czasami potrzebują kilku godzin, zanim znajdą dogodne miejsce. Jeżeli usuniemy kleszcze, zanim nas zaatakuje, nic nam nie grozi.

Nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby. Ugryzienie nie jest równoznaczne z zakażeniem. Im szybciej usuniemy szkodnika, tym lepiej. Należy pamiętać, że kleszczy nie smarujemy tłuszczem ani wykręcamy. Należy uchwycić go szczypcami, jak najbliżej skóry, i pociągnąć jednostajnym ruchem pionowo do góry. W aptekach dostępne są specjalne przyrządy do usuwania kleszczy. Są bardzo proste w użyciu, wygodne i kosztują kilka złotych.

Niestety nie ma szczepionki na boreliozę, jednak możemy zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Warto to zrobić. Jeżeli chcemy się upewnić, że nim nam nie grozi, możemy usuniętego kleszcza oddać do badania. Dowiemy się wówczas, czym był czymś zarażony.

źródło: onet.pl