Ich kochała cała Polska. To były prawdziwe gwiazdy telewizji. Najpopularniejsi prezenterzy telewizyjni

To były prawdziwe gwiazdy telewizji. Przez wiele lat TVP bez nich nie istniała. Oni ustanowili standardy i wzór dla obecnych prezenterów. Kochała ich cała Polska.
Spiker to osoba zapowiadająca poszczególne programy. Mimo że jego zasadniczą rolą jest przedstawienie wiadomości lub informacja o następnej pozycji programu, współcześnie pełni także funkcję gospodarza programu lub stacji.
Pierwszymi spikerami Telewizji Polskiej byli Jan Suzin (od 1955) i Edyta Wojtczak (od 1957).

Jan Suzin i Edyta Wojtczak na 40-lecie TVP zostali wybrani parą najbardziej lubianych postaci małego ekranu. I nic dziwnego, znali się niezwykle długo i bardzo dobrze, tworząc zgrany duet prezenterski.
W tamtych czasach prasa nie interesowała się tak bardzo życiem popularnych osobowości telewizji, więc widzowie byli przekonani, że to Wojtczak jest żoną Suzina. A ona była po prostu jego przyjaciółką.

Krystyna Loska (82 lata) w latach 70. i 80. XX wieku była najpopularniejszą spikerką w Polsce. Na początku pracy w telewizji była brunetką. Oświetleniowcy przekonali ją, że powinna rozjaśnić włosy. W TVP pracowała 33 lata. Na emeryturę przeszła w 1995 roku. Jest matką znanej i lubianej dziennikarki i prezenterki Grażyny Torbickiej.

Edyta Wojtczak (83 lata) pożegnała się z widzami po 39 latach, w Boże Narodzenie 1996 roku. Dla telewizji odkryła ją Irena Dziedzic. Po latach sama wprowadziła w tajniki zawodu młodszą koleżankę, Katarzynę Dowbor.

Jan Suzin (1930-2012) pochodził ze starego litewskiego rodu. Zgodnie z tradycją rodzinną ukończył architekturę. Jednak całe zawodowe życie związał z telewizją – przepracował w niej 41 lat (od 1955 roku). Był też znakomitym lektorem – czytał najbardziej znane amerykańskiej filmy, uwielbiał westerny. Prywatnie był mężem aktorki Alicji Pawlickiej.

Bogumiła Wander (75 lat), będąc studentką historii, wygrała konkurs na spikera do TVP Łódź. Potem przeniosła się do Warszawy. W telewizji publicznej pracowała (z przerwami) od połowy lat 60. XX wieku do 2003 roku. Żona Krzysztofa Baranowskiego, ma syna Marka i dwoje wnucząt.

Bożena Walter (80 lat) – wielka telewizyjna gwiazda lat 70., 80. i 90. XX wieku. W TVP współtworzyła „Studio 2” i „Czar par”. W 2001 roku założyła Fundację TVN „Nie jesteś sam”. Jest żoną Mariusza Waltera, mają dwoje dzieci: córkę Sandrę i syna Piotra, oraz czwórkę wnuków.

Irena Dziedzic (1925-2018) – dzieciństwo spędziła na Kresach. Po śmierci ojca, który zginął w kampanii wrześniowej, wraz z matką przeniosła się do Krakowa. Przez 25 lat (od 1956 roku) prowadziła pierwszy polski talk-show „Tele-Echo”.

źródło: film.interia.pl