Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw. W nocy z niedzieli na poniedziałek mogą wystąpić silne opady deszczu z burzami.

Alerty dotyczą województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i zachodniej części świętokrzyskiego. Od ok. godziny 3 w nocy do późnego popołudnia lub wieczora mają tam wystąpić burze i opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym.

Wysokość opadów ma wynieść miejscami od 30 do 40 mm.

Według przewidywań IMGW na większości obszarów objętych ostrzeżeniem wiatr może osiągać prędkość do 70 km/h, a w woj. opolskim – do 65 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

„Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania” – podaje IMGW, zalecając ostrożność i śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.

źródło: pogoda.interia.pl