Grad do 4 cm, burze, trąby powietrzne. Ostrzeżenia dla całego kraju

Pogoda na czwartek 21 czerwca zapowiada się wyjątkowo niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całego kraju. Synoptycy ostrzegają przed silnymi burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu oraz możliwością wystąpienia trąb powietrznych.

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

“Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Lokalnie grad” – czytamy w komunikacie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie obowiązuje też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Z kolei ostrzeżenia przed burzami z gradem pierwszego stopnia obowiązują w pozostałych 11 województwach.

Prognozowana wielkość opadów w czasie burz, to 20 mm, miejscami do 25 mm, a w pasie od Śląska do centrum kraju do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25-27 st. na północy, do 28-31 st. na pozostałym obszarze kraju. Chłodniej tylko na wybrzeżu: 22-24 st.

W czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić do 90-100 km/h.

Jak podają Polscy Łowcy Burz, po kulminacyjnej fali upałów w Polsce (termometry w czwartek sięgać będą 30°C/31°C), do Polski napłynie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, co spowoduje dynamiczny spływ dużo chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego.

W czwartek należy się spodziewać dynamicznej zmiany pogody z opadami gradu (2,5-4 cm), ulewnym deszczem, silnymi porywami wiatru, a nawet ryzykiem wystąpienia trąb powietrznych w części województw południowych, częściowo południowo – zachodnich, środkowych, północno – wschodnich i częściowo wschodnich.

+++ BURZOWE I GORĄCE / UPALNE PROGNOZY NA CZWARTEK. NASTĘPNIE CZEKA NAS ZNACZNE OCHŁODZENIE +++Od kilku dni znajdujemy…

Gepostet von Polscy Łowcy Burz am Dienstag, 19. Juni 2018

W czasie burzy nie należy wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne. Należy też zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie. Przebywając na zewnątrz należy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów.