GIW przekazał ostrzeżenie. W tym roku w lasach trzeba szczególnie uważać. Groźna choroba rozprzestrzenia się po kraju

TVN przekazał ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), o groźnej chorobie, która może nawet prowadzić do śmierci. Zarazić się ją można podczas zbierania grzybów. W tym roku w lasach trzeba szczególnie uważać.

TVN podało zalecenia GIW, skierowane szczególności do polskich grzybiarzy żyjących na zagrożonych obszarach. Groźna afrykańska choroba rozprzestrzenia się po kraju, a w przypadku niedopilnowania bezpieczeństwa biologicznego, może dojść do epidemii.

TVN poinformowało o śmiertelnym niebezpieczeństwie podczas zbierania grzybów

W centrum i na wschodzie Polski, napotkano przejawy występowania groźnego, afrykańskiego pomoru świń. Dlatego też w zbieraniu grzybów, udziału nie powinny brać osoby, które na co dzień pracują z trzodą chlewną i mające jakikolwiek kontakt ze świniami.

– W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń – poinformował GIW.

Istnieje ryzyko, że choroba z dzików przeniesie się na trzodę chlewną

Afrykański pomór świń jest przenoszony poprzez dziki. Obecnie zwierzęta żyjące w lesie mają kontakt z runem leśnym czyli grzybami i owocami rosnącymi w leśnych zagajnikach. Dlatego też po grzybobraniu osoba pracująca z trzodą chlewną może później zarazić własne zwierzęta. To może skutkować nie tylko śmiercią samych zwierząt, ale i przedostaniem się skażonego mięsa do obiegu konsumenckiego.

Zachorowanie u ludzi trudno wykryć. Objawami mogą być wysoka gorączka, brak apetytu, biegunka, drgawki lub wymioty. W przypadku świń – choroba jest niemal w 100% śmiertelna – trzoda pada w czasie około 10 dniu od zarażenia, choć do śmierci może dojść znacznie wcześniej.

źródło: pikio.pl