Gigantyczna burza piaskowa będzie szaleć nad Europą – informuje „TwojaPogoda.pl”. Powodem jest pył z Sahary, który wraz z deszczem spadnie w wielu krajach Europy, w tym w Polsce.

Karoseria samochodu pokryta pyłem

Serwis informuje, że już w tym tygodniu należy spodziewać się pyłu, który przywędruje znad pustyni. Porywisty wiatr nad Saharą uniesie tony pyłu, który będzie przemieszczał się nad Europę.

W najbliższych dniach niebo nad krajami zachodniej i południowej Europy może pod wpływem pyłu zmieniać barwę na żółto-pomarańczową.

We wtorek chmura pyłu przedostanie się już do Polski – podaje „TwojaPogoda.pl”. Początkowo pojawi się na południu, a już kolejnego dnia obejmie cały kraj. Pył będzie uciążliwy, ponieważ spadając razem z deszczem utworzy tzw. brudne deszcze, czego efekty będą widoczne na karoseriach samochodów, szybach, czy rozwieszonym praniu.

Serwis przypomina, że zjawisko to jest znane od dawna, jednak w przeszłości, gdy jego geneza nie była dokładnie rozumiana, brudne deszcze były złym omenem.

W Poniedziałek Wielkanocny pogoda już jest nieco gorsza, niż w poprzednie świąteczne dni. Na południu Polski deszczowo, lokalnie także burze. Temperatura od 16 do 19 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na poniedziałek

We wtorek deszczowo na zachodzie i południu kraju. Termometry pokażą od 17 stopni na Lubelszczyźnie, do 21 w Wielkopolsce.

Prognoza pogody na wtorek

źródło: interia.pl