Grzyby – przedstawiamy poradnik początkującego grzybiarza, który pozwoli ci zbierać grzyby bez ryzyka, że umrzesz w wyniku zatrucia. Najpopularniejsze gatunki jadalnych grzybów ze zdjęciami; informacje, jak i gdzie szukać grzybów, by je znaleźć; prosty sposób, jak suszyć grzyby – wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziecie właśnie tutaj.

Grzyby to nieodłączny składnik tradycyjnej polskiej kuchni, a amatorów tradycyjnego zbierania grzybów w lesie u nas nie brakuje. Niestety, niektóre gatunki są śmiertelnie trujące, z grzybobrania co roku zbierają śmiertelne żniwo. Prawdą jest, że nawet doświadczony grzybiarz może pomylić muchomora sromotnikowego z jadalnym gatunkiem. Jest jednak jedna prosta zasada, która pozwoli uniknąć poważnego zatrucia nawet, gdy o grzybach nie ma się w ogóle pojęcia. Oto ona:

– Zbieraj tylko grzyby z charakterystyczną gąbką.

Wprawdzie ryzykujemy znalezienie goryczaka żółciowego (który wygląda jak bardzo jasny prawdziwek), albo borowika szatańskiego (który wygląda jakby podgrzybek chciał być prawdziwkiem i ma tradycyjne czerwone zabarwienie), ale te dwa gatunki nie powodują śmiertelnego zatrucia.

Pierwszy (goryczak) jest niejadalny, bo tak gorzki, że zjedzenie go jest praktycznie niemożliwe, drugi (borowik szatański) – jest trujący, ale przede wszystkim jako surowy. Wywołuje dolegliwości żołądkowe.

Reszta trujących i niejadalnych grzybów występujących w Polsce to gatunki blaszkowate i mają charakterystyczne blaszki pod kapeluszem. W tym najbardziej niebezpieczny i śmiercionośny muchomor sromotnikowy, który myli się między innymi z kanią (czubajka kania), gołąbkiem (gołąbek zielonawy) czy pieczarką (pieczarka biaława).

Zatrucie muchomorem kończy się zwykle śmiercią. Grzyb ten jest wyjątkowo zdradliwy, bo objawy zatrucia występują, gdy wiele narządów jest już poważnie uszkodzona.

Jeśli jednak zrezygnujesz ze zbierania grzybów blaszkowatych, nie ma szans, aby się nim zatruć! A także wieloma innymi trującymi blaszkowatymi, które występują w Polsce.

Zbieranie grzybów – podstawowe zasady grzybobrania

Wybierając się grzyby pamiętajmy, by zachować ostrożność i zbierać tylko te gatunki, które doskonale znamy. Powinniśmy też dostosować się do zasad obowiązujących w lesie, jak chociażby zakaz wjazdu autem oraz zakaz zbierania gatunków chronionych.

Bardzo ważne też jest, aby nie zbierać grzybów do plastikowej torby! Zbierajmy je do siatki z materiału, wiklinowego kosza, czy wiaderka. W plastikowej torbie grzyb nie będzie mógł oddychać i może się zmarnować, zanim wrócimy do domu.

Na grzybobranie weźmy też ze sobą mały nóż lub scyzoryk. Prawidłowy sposób zbierania grzybów polega na wycięciu go z ziemi u nasady, tak, żeby w ziemi została grzybnia. Jeśli wyjmiemy z jakiegoś powodu całego grzyba, odrzućmy na miejscu grzybnię. Dzięki temu w tym miejscu wyrosną kolejne grzyby.

Grzyby – jak sprawdzić, czy grzyb jest robaczywy

Zdrowy grzyb wygląda zdrowo na pierwszy rzut oka. Ale nawet on może być w środku pełne robaków. Aby to sprawdzić, należy przekroić go na pół. Jeśli jego miąższ jest jednoznacznie biały/żółtawy i nie ma w nim czarnych kropek czy rowków, wtedy mamy pewność, że w grzybie nie ma robaków.

Sezon grzybowy 2019 – Gdzie i kiedy na grzyby

W serwisie grzyby.pl na podstawie doniesień samych zbierających, powstaje mapa miejsc, w których występują w danym momencie w Polsce grzyby. Można tam na bieżąco sprawdzać występowanie grzybów w Polsce i czy właśnie trwa sezon na grzyby w Polsce.

Sezon grzybowy – kiedy się zaczyna. Sezon grzybowy – kiedy jest w Polsce

Z reguły jednak nie należy spodziewać się grzybów wcześniej niż w lipcu, a najpóźniej sezon grzybowy w Polsce kończy się w listopadzie.

Grzyby lubią wilgoć i dodatnie temperatury. Ale gdy jest za gorąco, to zjadają je szybko robaki i inne pasożyty. Nie może też być sucho ani za zimno. Na pewno w trakcie suszy nie ma co wybierać się do lasu. A także wtedy, gdy zaczynają się już nocne przymrozki.

Wczesna jesień (wrzesień) w Polsce to zwykle szczyt występowania najpopularniejszych: podgrzybka, borowika, koźlarza czy maślaka.

Jak suszyć grzyby?

Grzyby można suszyć z wykorzystaniem specjalnego sprzętu do suszenia grzybów (suszarki do grzybów. Ale można też tradycyjnie – rozkładając oczyszczone i pocięte grzyby, kawałek obok kawałka, na papierze, np. na starej gazecie. Ważne żeby w pomieszczeniu było sucho i ciepło. Świetnym miejscem na suszenie grzybów są na przykład okolice pieca, kominka czy grzejącego kaloryfera. Jeśli będzie zbyt wilgotno, nasze grzyby, zamiast wyschnąć, zgniją.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Im wyższa temperatura i bardziej sucho, tym nasze grzyby wyschną szybciej. Przyspieszoną metodą suszenia jest suszenie w piekarniku (lub z wykorzystaniem suszarki). Im wyższą temperaturę ustawimy w piekarniku, tym grzyby wyschną szybciej. Ważne jednak, aby nie przesadzić. I sprawdzać, czy grzyby już się wysuszyły, a jeszcze nie spaliły na wiór.

Oczyszczone i pokrojone grzyby należy rozłożyć na papierze do pieczenia na blasze. Następnie Nagrzać piekarniki włączyć funkcję termoobiegu (jeśli jest dostępna). Najbardziej optymalna temperatura suszenia grzybów to 40-50 stopni Celsjusza.

Najpopularniejsze grzyby jadalne w Polsce (z gąbką pod kapeluszem)

Uwaga! Grzyby, nawet tego samego gatunku, potrafią bardzo różnić się ze sobą, w zależności od miejsca i warunków, w jakich rosną. Jeśli grzyb, który znalazła(e)ś, różni się od typowego przedstawiciela swojego gatunku, nie znaczy i masz wątpliwości, najlepiej po prostu go wyrzuć. W razie wątpliwości można też zasięgnąć porady certyfikowanego grzyboznawcy.

Borowik szlachetny

Uważany za najszlachetniejszy grzyb w Polsce i prawdziwy król grzybobrania, zwany również prawdziwkiem, a także wieloma innymi zwyczajowymi nazwami.

Podgrzybek brunatny

Nie tak szlachetny, jak prawdziwek, ale stawiany tuż za nim.

Koźlarz grabowy to najpopularniejsza odmiana koźlarza w Polsce

Rośnie też u nas podobny do niego koźlarz babka i różniący się od niego właściwie tylko barwą kapelusza koźlarz czerwony. Przygotowując tego grzyba do spożycia lub suszenia, należy pamiętać, by obrać nóżkę.

Maślak zwyczajny

Kleisty maślak raczej nie nadaje się do suszenia, więc nie zawsze jest zbierany. Ale świetnie smakuje na przykład w jajecznicy. Trzeba jednak zdjąć skórę z kapelusza.

Podgrzybek zajączek

 Tak wyglądają charakterystyczne blaszki pod kapeluszem grzyba

 

źródło: fakt.pl