Frans Timmermans w Polsce, lider PO mówi o PiS. „Ich polityka służy Putinowi”

– Współczesną wersją targowicy jest PiS. Realizują politykę, która służy Wschodowi, służy Rosji Putina – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Grzegorz Schetyna, lider PO. Polityk komentuje też, jak wyglądają relacje Polska-KE w kontekście wizyty Fransa Timmermansa.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” sporo miejsca poświęcono poniedziałkowej wizycie wiceszefa KE  Fransa Timmermansa w Polsce. To właśnie Timmermans prowadzi rozmowy ze strony Komisji Europejskiej na temat praworządności nad Wisłą. W ostatnim czasie pojawiały się różne doniesienia: od haseł „do kompromisu coraz bliżej”, po rzekome zaostrzenie kursu Brukseli w rozmowach z polskim rządem.

Według lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, w obecnej sytuacji w relacjach KE-Polska nie ma zupełnie przestrzeni do kompromisu. Pada nawet stwierdzenie, że Komisja „nie może zrobić ani kroku w tył” i deklaracja polityka, że KE nie zgodzi się, żeby „PiS częściowo przestrzegał praworządności, a częściowo ją łamał”.

Spór Polska-KE. „Nie ma miejsca na kompromis”

– Nie można być trochę w ciąży. W Unii Europejskiej nie zwykło się negocjować niczego, przymykając jednocześnie oko na wcześniejsze złamanie prawa – ocenia Schetyna i dodaje, że obecnie do wyboru są tylko dwa scenariusze: albo „opcja zerowa” (choć nie precyzuje, jak miałaby wyglądać) albo powrót do stanu prawnego z 2015 roku (a więc przed wyborami parlamentarnymi – red.).

Schetyna pytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego o dobrych negocjacjach z Brukselą stwierdza, że jest to „dialog pozbawiony konkretów”, a premier albo „nie rozumie, o czym mówi”, albo „naiwnie wyobraża sobie”, że jest w stanie oszukać unijnych partnerów. – Nie ma miejsca na kompromis, bo partner jest niewiarygodny – zaznacza Schetyna.

„PiS realizuje politykę Putina”

Na łamach „Rzeczpospolitej” lider PO skomentował też słowa Antoniego Macierewicza, który w swoim cotygodniowym felietonie w TV Trwam ocenił, że list m.in. byłych prezydentów do KE (podpisał się Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa czy Bronisław Komorowski czy Leszek Miller) to „zdrada narodowa”.

Słowa Macierewicza są absurdalne. Targowica walczyła z Konstytucją 3 maja i europejskim oddechem wolności i odnowy. Współczesną wersją targowicy jest PiS. To oni przecież walczą z konstytucją, wolnością i europejskością Polski. Realizują politykę, która służy Wschodowi, służy Rosji Putina

– wskazuje Schetyna i dodaje, że „odwracanie się tyłem” do unijnych instytucji oznacza w praktyce, że „stoi się twarzą do Putina”.