Festiwal z koncertem zespołu metalowego KAT odwołany. Nie spodobał się politykom PiS i Kościołowi

W Piekarach Śląskich nie odbędzie się zapowiadany festiwal Metal Doctrine. Organizatorzy ugięli się pod falą krytyki, jaka na nich spadła. Prezydent miasta stwierdził, że zarzucono mu „postawę antychrześcijańską.

– To był atak wymierzony we mnie osobiście, bo chociaż nie rozmawiali ze mną ani organizatorzy, ani przeciwnicy protestu, to mnie zarzucono postawę antychrześcijańską, co jest tak oburzające, że brakuje mi słów – powiedziała w rozmowie z portalem dziennikzachodni.pl prezydent miasta, Sława Umińska-Duraj.

Festiwal Metal Doctrine miał się odbyć na Kopcu Wyzwolenia. Gwiazda wydarzenia, KAT, to heavy metalowy zespół, który od początku swojej działalności jest oskarżany o satanizm. Podobne zarzuty są wysuwane wobec innych grup muzycznych, które miały zagrać w Piekarach Śląskich.

„O tym, że nie jesteśmy, jak to nam próbuje się przypisywać, satanistami, czy organizatorami czarnych mszy, najlepiej świadczy fakt, że otrzymaliśmy propozycję organizacji naszego festiwalu w dwóch innych miastach” – przekonywali w oświadczeniu organizatorzy.

Gdy o festiwalu zaczęło być głośno, sprawą zainteresowali się księża. Piekarscy proboszczowie opublikowali list otwarty, w którym wyrazili niepokój związany z występami zespołów „prezentujących postawę antychrześcijańską, czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym”.

Swój sprzeciw wyrazili również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz poseł PiS Jerzy Polaczek. Zebrano blisko 3 tys. podpisów wśród przeciwników imprezy. – Wobec zwykłej nagonki na nas jako organizatorów festiwalu, a również na władze miasta, zdecydowaliśmy się wycofać z organizacji w tym roku Metal Doctrine Festiwal w Piekarach Śląskich – zdecydowali organizatorzy.

– Urodziłem się w Piekarach Śląskich. W nędznych barakach przy ul. Londnera, gdzie mieszkała moja matka, nigdy nie widziałem żadnego księdza wspierającego tamtejszą biedotę – twierdzi Roman Kostrzewski – ocenił sytuację Roman Kostrzewski z zespołu KAT.