W niedzielę (25 listopada) w Mińsku odbędzie się tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018. Polskę reprezentować będzie 13-letnia Roksana Węgiel, laureatka pierwszej edycji „The Voice Kids”.

Fani z Polski też mogą głosować na Roksanę Węgiel

Reprezentująca Polskę Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want to Be” wystąpi jako ostatnia.

Tegoroczny konkurs Eurowizji dla Dzieci (Eurowizja Junior) odbędzie się w niedzielę 25 listopada w Mińsku na Białorusi z udziałem przedstawicieli 20 państw.

Transmisja rozpocznie się o godz. 16 w TVP ABC, TVP Polonia i TVP HD.

W przeciwieństwie do „dorosłej” Eurowizji, w przypadku tego konkursu można głosować na swojego reprezentanta.

O końcowej klasyfikacji decydują głosy profesjonalnego jury (każdy kraj reprezentują trzy osoby z muzycznej branży oraz dwójka dzieci) oraz głosowania w internecie na oficjalnej stronie konkursu.

Pierwszy etap głosowania rozpocznie się w piątek (23 listopada) o godz. 20 i zakończy się tuż przed oficjalnym startem, w niedzielę o godz. 15:59 . Żeby zagłosować, internauta ogląda występy z prób. Każdy będzie mógł oddać od trzech do pięciu głosów.

Głosować online będzie można również w niedzielę po wszystkich 20 występach konkursowych – ten etap potrwa 15 minut. Wyniki poznamy ok. godz. 18.30.

Konkurs Eurowizji dla Dzieci (Eurowizja Junior) przeznaczony jest dla młodych wykonawców w wieku od 9 do 14 lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2003 roku.

Polska brała udział w dwóch pierwszych edycjach (odpowiednio Kasia Żurawik i zespół KWADro), a do rywalizacji powróciła w 2016 roku, gdy nasz kraj reprezentowała Olivia Wieczorek. To właśnie Wieczorek osiągnęła najlepszy wynik spośród polskich wykonawców zajmując 11. miejsce (na 17 uczestników). Jej rezultat w 2017 r. poprawiła Alicja Rega, która ukończyła konkurs na ósmej pozycji.

Eurowizyjny utwór Roksany Węgiel nosi tytuł „Anyone I Want To Be” i jest wykonywany w dwóch językach – polskim i angielskim.

Teledysk na oficjalnym kanale Eurovision Junior ma już ponad 1,5 mln odsłon. Rywale Roksany mogą się pochwalić wynikami znacznie słabszymi. Kolejni pod względem popularności są Daneliya Tuleshova z Kazachstanu („Ózińe sen” – ponad 460 tys.), Angélina z Francji („Jamais Sans Toi” – ponad 424 tys.) i Darina Krasnovetska z Ukrainy („Say Love” – ponad 324 tys.).

Laureatka show TVP2 „The Voice Kids” (była podopieczną Edyty Górniak) ma na koncie dwa single – „Żyj” (ponad 8,7 mln odsłon) i „Obiecuję” (ponad 3 mln). Młoda wokalistka pracuje nad debiutancką płytą.

„Wygrana w ‚The Voice Kids’ była dla mnie wielkim wyróżnieniem i spełnieniem marzeń, ale możliwość reprezentowania naszego kraju na Eurowizji Junior to naprawdę zaszczyt. Warto marzyć i dążyć do wyznaczonych sobie celów. Dziękuję za zaufanie” – powiedziała Roksana.

W Mińsku na scenie wokalistce towarzyszyć będą Ada Gutkowska, Antonina Zając, Maja Śmidowicz, Aleksandra Osińska i Matylda Kucharska. Za choreografię odpowiadają Tomasz Barański znany z „Tańca z gwiazdami” oraz finalistka „You Can Dance” Paulina Przestrzelska.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017 wygrała Rosjanka Polina Bogusiewicz. W przeciwieństwie do „dużej” Eurowizji, konkurs w kolejnym roku nie musi być organizowany w kraju, którego przedstawiciel wygrał.

Na początku października Węgiel w duecie z Edytą Górniak nagrała piosenkę „Zatrzymać chwilę” promującą film „Hotel Transylwania 3”.

źródło: interia.pl