Tysiącom emerytów Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobił w tym roku miłą niespodziankę. Wraz z marcową wypłatą dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Niektórzy seniorzy wzbogacą się w ten sposób aż o kilkaset złotych. Sprawdź komu przysługuje taki bonus i na ile możesz liczyć!

Najubożsi seniorzy mają wiele powodów do radości tej wiosny!

W tym roku mogą liczyć na wyższe waloryzacje, niebawem, bo już w maju zostaną wypłacone tak zwane trzynaste emerytury, a w tym miesiącu do tego dochodzi jeszcze zwrot podatku.

Osobom, których roczny dochód nie przekroczył 13 tys. zł, ZUS zwróci w tym miesiącu nadpłacony podatek od emerytury lub renty. Choć to jednorazowy prezent, mogą to być naprawdę spore kwoty.

I co ważne – im niższe świadczenie, tym zwrot będzie wyższy. Przykładowo seniorowi, który dostaje 1000 zł emerytury, zakład odda 177 zł. A skąd wzięła się nadpłata?

Seniorzy zawdzięczają go wyższej kwocie wolnej od podatku.

W ostatnim czasie została ona podniesiona aż dwa razy – najpierw w 2017 roku z 3091 zł do 6600 zł rocznie, a w 2018 roku – do 8000 zł rocznie.

Pomimo tych zmian, emeryci, jak wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy.

ZUS musi się teraz z tego rozliczyć. Emeryci nie muszą w tym celu składać żadnych dodatkowych dokumentów.

– Żeby dostać zwrot podatku, nie trzeba było składać żadnego wniosku.

ZUS sam wyliczył nadpłatę i uwzględni ją w marcowej wypłacie – przypomina Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka oddziału ZUS na Dolnym Śląsku.

W TABELCE PRZEDSTAWIAMY, ILE DOSTANIESZ ZWROTU PODATKU:

,

Żródlo :www.se.pl