Elżbieta Rafalska o 500 plus: trzeba będzie się zastanowić nad kryterium dochodowym

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ponownie zabrała głos ws. zmian w programie Rodzina 500 plus. – Przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie się zastanowić nad tym, czy kryterium dochodowe będzie podlegało zmianie – powiedziała w radiowej Jedynce.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok. Założono wzrost PKB o 3,8 proc., inflację na poziomie 2,3 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB. W komunikacie przesłanym przez Ministerstwo Finansów szefowa resortu Teresa Czerwińska informowała, że budżet na 2019 r. zapewnia finansowanie społecznych i rozwojowych programów rządu.

Minister Rafalska w radiowej Jedynce oceniła, że jest to budżet prospołeczny i budżet solidaryzmu społecznego. – Ja mogę być spokojna o realizację projektów, programów społecznych, one są zabezpieczone. Część z nich ma charakter obowiązkowy, obligatoryjny, a więc zobowiązuje do sfinansowania, pełnego zabezpieczenia tych wydatków. Mówię tu o programie Rodzina 500 plus, czy kolejny rok pojawienia się programu wyprawki szkolnej Dobry start, ale też mamy zabezpieczone środki na zapowiadane emerytury matczyne. One są dziś ujęte w rezerwie – mówiła. Dodała, że koszt tej ustawy to ok. 915 mln zł.

Co z 500 plus?

Minister pytana była też o ewentualny wzrost świadczenia 500 plus.

– (…) Przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie się zastanowić nad tym, czy kryterium dochodowe będzie podlegało zmianie, weryfikacji – wyjaśniła.

Podkreśliła przy tym, że program „jest bardzo czuły na uwagi w dyskusji”. – Cokolwiek byśmy powiedzieli, to odbija się natychmiast takim dużym echem, że już mieliśmy jakiś tydzień czy dwa tygodnie temu informację, że 500 plus zamieni się w 1000 plus. Więc tych pomysłów jest sporo – powiedziała minister.

Świadczenia dla seniorów

W audycji przypomniano doniesienia medialne na temat dodatkowych świadczeń dla seniorów.

Rafalska zapewniła, że rząd pamięta również o tych emerytach, którzy mają najniższe świadczenia. – Doskonale wiemy, że emeryci, szczególnie o najniższych emeryturach, to jest ta grupa, która jest jedyną, która też pozostaje w kręgu zagrożonych ubóstwem – mówiła. – Cały czas pracujemy. Myślę, że w 2019 r. będziemy mieli zdecydowanie lepszą propozycję dla emerytów, ale jaką, to jeszcze nie pora o tym mówić – dodała.

Źródło:businessinsider.com.pl