Dwa regiony Polski muszą mieć się na baczności. Wyż Vera kształtuje pogodę w Polsce

Prognoza pogody na weekend będzie przerażająca. Wyż Vera, który już znajduje się nad Polską, przyniesie nową falę upałów, z którymi mierzyć się musimy już od dłuższego czasu. Dwa województwa są szczególnie zagrożone.

Prognoza pogody dla Polski na najbliższe 2 dni nie napawa optymizmem. Cieszyć mogą się jedynie ci, którzy wręcz lubują się w upałach i niestraszne im nawet równikowe temperatury. Wyż sprawi, że po raz kolejny zaistnieje zagrożenie zdrowia.

Prognoza pogody na weekend to nieludzkie upały. Dwa regiony Polski muszą mieć się na baczności
Wyż Vera napłynął właśnie nad Polskę. Gorące powietrze, które przywędrowało z Austrii nie da odetchnąć po krótkim ochłodzeniu. Temperatury wzrosną z dnia na dzień nawet o 10-12 stopni. Ten, kto zaplanował sobie plażowanie w sobotę, będzie usatysfakcjonowany – jednak trzeba pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności.

Regiony województwa lubuskiego oraz zachodniopomorskiego znowu staną się najgorętsze w kraju. IMGW już wydało ostrzeżenia – będą obowiązywać od godziny 12:00 w sobotę aż do 20:00 w niedzielę. Zachód Polski będzie przodować w wysokich temperaturach. Wiatr nie pomoże w chłodzeniu się – będzie słaby lub umiarkowany.

Termometry przekroczą próg 30 kresek – na Nizinie Szczecińskiej temperatura sięgnie 32 stopni, a to dopiero początek. I ponownie wschód Polski będzie najchłodniejszy – 23 stopnie na Suwalszczyźnie. Przelotnie popadać może na Mazowszu i Mazurach.

Niedziela niewiele lepsza od soboty
Niedziela będzie szczytem weekendowych upałów. W całym kraju termometry wskażą nie mniej niż 30 stopni Celsjusza. Jedynie lokalnie na Podkarpaciu w okolicach podgórskich można będzie odczuć około 26 stopni. Suwalszczyzna dogoni temperatury zachodnich terenów kraju i w niedzielę mieszkańcy odnotują tam równe 30 stopni. Za to przebywający na Dolnym Śląsku muszą uzbroić się w zapasy wody i wiatraki – 37 stopni to maksymalna temperatura jaką przewidują meteorolodzy.

IMGW przypomina, by podczas tak wysokich temperatur unikać przebywania na słońcu w godzinach 10:00-15:00. Należy zadbać o nakrycia głowy oraz smarować odkryte części ciała kremem z wysokim filtrem. Butelka wody powinna towarzyszyć każdemu, a najmniejsze nawet uczucie zasłabnięcia powinno być zgłoszone najbliższej osobie w celu udzielenia pomocy.

źródło: pikio.pl